NATO Kosova'dan çekiliyor

NATO Kosova'dan çekiliyor.12447
  • Giriş : 08.06.2009 / 18:50:00

NATO'nun Kosova'daki asker sayısını aşamalı olarak azaltmaya başlayacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İttifak askeri kaynakları, Kosova'daki barışı koruma gücü KFOR'un bugün 16 bin kadar olan asker sayısının, gelecek yıl başına kadar 10 bine indirilmesinin planlandığını duyurdu.

Konuya ilişkin siyasi kararın, bu hafta Brüksel'de yapılacak ve ittifak üyesi 28 ülkenin savunma bakanlarını bir araya getirecek olan toplantıda onaylanması bekleniyor.

Askeri kaynaklar, Kosova'da güvenlik ve istikrar sorumluluğunun giderek artan şekilde yerel birimlere aktarılacağını, ancak NATO'nun bölgede istikrarı bozabilecek gerginlik, olay ve unsurlara karşı caydırıcı varlığını sürdüreceğini belirtiyor.

KFOR, 2008'in şubat ayında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova'da 10 yıldır barış ve istikrarı koruma gücü olarak görev yapıyor.

NATO komutasındaki KFOR'a katılan bazı ülkeler askeri varlığa son vermek isterken İspanya bu konuda ilk adımı attı ve ABD gibi müttefiklerin tepkilerine rağmen, 630 askerini yaz sonuna kadar geri çekeceğini bildirdi.

Bağımsızlığı Sırbistan tarafından tanınmayan Kosova'da, Sırplar ile Arnavutlar arasında etnik gerginlikler devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*