NATO kuvvetleri bir çocuğu vurarak öldürdü

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Afganistan'da son zamanlarda NATO güçlerinin sivilleri öldürdüğü türden olaylara bir yenisi daha eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afganistanlı bir baba, NATO'ya bağlı askerlerin 12 yaşındaki oğlunu öldürdüğünü söyledi. Haber, Afgan İçişleri Bakanlığı tarafından da doğrulandı. NATO'nun Afganistan'da askeri gücü ISAF'tan yapılan açıklamada ise olayın bir kaza olduğu ve olayla ilgili devam eden polis incelemesi tamamlandıktan sonra net bir açıklama yapılacağı belirtildi. NATO güçlerinin, son zamanlarda sivillerin öldürüldüğü olaylara karışması uluslararası alanda da kriz olmuştu.
Afganistan İçişleri Bakanlığı'ndan olayla ilgili yapılan açıklamada NATO askerlerinin, "askeri aracı geçmeye çalışan veya askeri araca çok yakın olan küçük bir minibüse ateş açtığı" belirtildi. Afganistan'daki intihar saldırılarından dolayı sinirleri gergin olan askerlerin, medya vasıtasıyla veya askeri araçlarının üzerine astıkları posterlerle araçlarından uzakta durulması gerektiğini halka anlatmaya çalıştığı belirtiliyordu.
Öldürülen 12 yaşındaki çocuğun babası Zamarai ise aracın sollama yaptığı iddialarını reddetti ve kendisinin, bir ziyaretten dönmekte olan yedi aile efradını evine götürdüğünü söyledi. Baba Zamarai, ayrıca askeri araçtan birkaç yüz metre uzaklıkta olduğunu ve uyarı ateşini bile fark etmediğini savundu. Zamarai, "Birden bir bize ateş açtılar. Aracıma 3 kurşun isabet etti, bir kurşun da oğluma geldi." diye konuştu. Zamarai, oğlunun hiç ses çıkarmadığını, bu yüzden öldüğünü de ancak aracı durdurduktan sonra anladıklarını belirtti.
Son zamanlarda NATO askerleri sivil ölümlere sebep olduğu türden olaylar artmıştı. 4 Mart'ta Afganistan'ın doğusundaki Celalabad kentinde NATO askerlerinin ateşi sonucu 8 kişi ölmüştü. Bu arada ISAF'tan dün yapılan bir açıklamada NATO'ya bağlı askeri bir aracın, yolun ortasına atlayan bir çocuğu ezdiği belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious