NATO liderler zirvesi devam ediyor

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Letonya'nın başkentinde toplanan NATO'ya üye 26 ülkenin liderleri, bugün ikinci ve son kez bir araya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zirvede bir açılış konuşması yapan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, şu an dünya genelinde 50 bin NATO askerinin görev yaptığını vurguladı. "NATO'nun sağlayabileceği güvenliğe şimdiye değin hiç olmadığı kadar ihtiyaç var" diyen Scheffer, ilk önce Fransızca ardından İngilzce yaptığı konuşmasında birliğin 21. yüzyıl sorunlarına meydan okumak için değişmesi gerektiğini dile getirdi.

Görüşmelerde tartışmalı NATO Mukabele Kuvvetlerinin (NRF) genişletilmesi, ittifak üyesi olmayan ülkelerle daha yakın ilişki kurulması ve birliğin uzun dönem görevleri için bir açıklama sağlanması ele alınıyor.

Zirvenin gündeminde ayrıca birliğin yeni üyeler katılarak genişletilmesi de bulunuyor. Bu minvalde sadece yeni üyelerin alınması değil, Japonya ve Avustralya gibi üye olmayan ülkelerle işbirliğinin geliştirilmesi de ele alınıyor.

NATO'nun potansiyel yeni üyeleri olan Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya'ya da için teşvik edici işaretler verilmesi bu ülkelere 2008 zirvesi için bir davet gönderilmesi bekleniyor.

Zirvede birliğin 21. yüzyıldaki zorluklara karşı etkin bir güce dönüşmesi gibi uzun vadeli planlar da ele alınyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious