NATO-Rusya Zirvesinde tansiyon yükseldi

NATO-Rusya Zirvesinde tansiyon yükseldi.9051
  • Giriş : 04.04.2008 / 15:34:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, füze savunma sistemi konusunda ortak karar alan ve genişleme yönündeki hedefini yineleyen ittifakı 'uluslararası hukuka' uymaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'füze savunma sistemi' konusunda ortak karar alan ve genişleme yönündeki hedefini yineleyen ittifakı 'uluslararası hukuka' uymaya çağırdı. Putin Münih Güvenlik Konferansı'nı andıran sert konuşmasında 'çok kutuplu dünya' vurgusu yaptı. Uzmanlara göre, daha yumuşak bir üslup kullanması beklenen Putin'i kızdıran gelişmeler dün akşam saatlerinden itibaren gelişti.

Rusya'nın Afganistan'da yürütülen NATO operasyonları için kendi topraklarını açması yönünde olumlu bir gelişme olmasına karşın, basına kapalı gerçekleşen toplantıda tansiyon hayli yükseldi. 7 Mayıs'ta Kremlin'den ayrılmaya hazırlanan Putin'i iki konu hayli kızdırdı. Bunlardan birincisi ittifakın ABD füze savunma sistemine verdiği açık destek, diğeri de Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyeliklerinin ertelenmiş olsa da vazgeçilmemiş olduğunun altının çizilmesi.

Ria Novosti haber ajansının Rus delegasyonundan edindiği bilgiye göre Putin, Rusya'nın uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğini ifade ettiği konuşmasında ittifakı da uluslararası hukuka saygılı olmaya çağırdı. Rusya lideri Kosova'nın tek taraflı olarak bağımsızlığının tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Çok kutuplu dünya vurgusu yapan Putin, Rusya'nın füze savunma sistemine karşı olmasının gerekçelerini anlattı.

"NATO'NUN GENİŞLEMESİNE CEVABIMIZ OLACAK"

NATO'nun Rusya aleyhine genişleme düşüncesinden vazgeçmemesi durumunda, gerekli önlemleri alarak cevap vermeye hazır olduklarını ifade eden Putin, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'na dönmelerinin de ancak ittifakın bu anlaşmayı imzalamalarından sonra gerçekleşebileceğini söyledi. Rusya'nın kendi güvenliği için karşı önlemler almaya zorlandığına değinen Putin, "Açık bir şekilde şunu anlıyoruz ki kendi güvenliğimizi sağlamak için önlemler almaya zorlanıyoruz. Gerekli tüm önlemler alınacak." dedi.

NATO'nun başka ülkelerin güvenliklerini tehlikeye atarak kendi güvenliğini sağlamasının mümkün olmadığına işaret eden Putin, "Bu bizim riske itilmemize karşılık yapılmamalı. İran'a baskı yapmak yerine, onu bir köşeye sıkıştırma çabası yerine Tahran'ın daha şeffaf ve açık politikalar izlemesi için birlikte hareket edebiliriz. Bu çok daha sağlıklı bir yol olacaktır. " dedi.

"YENİ BİR SOĞUK SAVAŞA İHTİYAÇ YOK"

Rusya Devlet Başkanı Putin toplantı sonrası bir basın toplantısı düzenledi. Putin, Rusya ile NATO arasında sorunlu tüm konuları değerlendirdiği basın toplantısında barış yeni bir soğuk savaşa ihtiyaç olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious