NATO Savunma Bakanları toplantıları başladı

NATO Savunma Bakanları toplantıları başladı.5287
  • Giriş : 12.06.2008 / 15:40:00

NATO üyesi 26 ülkenin savunma bakanlarını bir araya getiren NATO Konseyi toplantıları Brüksel'de başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından temsil edildiği toplantılarda bakanlar, ittifakın savunma planlaması, Afganistan ve Kosova operasyonları, nükleer planlama gibi dosyaları ele alıyor.

Toplantılarda, NATO-AB ilişkilerinde ve stratejik işbirliğinde Kıbrıs sorunundan kaynaklanan pürüzlerin de bir kere daha gündeme gelmesi bekleniyor.

Toplantıların yarınki ikinci ve son gününde, NATO-Rusya Konseyi çerçevesinde, ittifak ile Rusya'nın işbirliği projeleri değerlendirilirken bu işbirliğinin Afganistan ve Kosova boyutlarına ağırlık verilmesi öngörülüyor.

NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısında da yoğunlaştırılmış diyalog konusuna öncelik verilecek.

"NATO-AB ilişkilerindeki pürüzler" konusu, ittifak gündeminde ve kulislerinde yer bulmaya devam ediyor.

İki kurum arasında stratejik işbirliğinde Kıbrıs engeline ilişkin, uzun yıllardır devam eden hararetli tartışmalara rağmen, "NATO'da Kıbrıs sorunu yok" söylemini sürdürmeyi tercih eden diplomatik kaynaklar, bu dosyanın NATO ile AB ilişkilerini geniş ölçüde olumsuz etkilediğini gizlemiyor.

AB üyesi olan Kıbrıs Rum kesiminin NATO ile ilişkilerde Türkiye tarafından kesin tavırla dışlanması ilişkileri kolaylaştırmadı. NATO'ya "kapıdan giremeyen Rumların bacadan girme girişimleri", Ankara'ya yapılan bazı baskılara rağmen etkisiz ve sonuçsuz bırakılıyor.

NATO Konseyinin 2003 kararında, NATO ile AB arasında stratejik işbirliğine yeşil ışık yakılırken iki koşulun altı çizilmişti. Bunlara göre, işbirliği yapılacak ülkelerin Barış İçin Ortaklık (BİO) katılımcısı olması ve NATO ile güvenlik anlaşması imzalaması gerekiyor.

Malta ile Kıbrıs Rum kesimi, bu koşulları yerine getiremiyor.

NATO kaynakları, "ittifakta var olmayan" Kıbrıs sorununun giderek artan bir şekilde "tüm müttefiklerin sorunu" olacağına işaret ederken, bu sorunun çözümünün, 'Türkiye'nin AB'ye katılımıyla" ve "Kıbrıs sorunun adil bir şekilde sonuca taşınmasıyla" mümkün olacağını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious