NATO sivilleri vurdu!

NATO sivilleri vurdu!.13771
  • Giriş : 18.03.2008 / 21:53:00

Afganistan'ın güneyinde NATO komutasındaki uluslararası güç tarafından düzenlenen hava saldırısında aralarında sivillerin de olduğu onlarca kişinin öldüğü ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) tarafından yapılan açıklamada, hava saldırısında sivillerin de öldüğü yolundaki haberlerin doğru olmadığı kaydedildi.

Afgan parlamentosu alt kanadındaki Helmand vilayetinden milletvekili olan Nasima Niyazi, vilayetin Sangin bölgesindeki bir köye dün düzenlenen hava saldırısında 30'dan fazla kişinin hayatının kaybettiğini ve ölenler arasında Taliban militanı dışında siviller olduğu haberinin alındığını söyledi.

Helmand'dan bir başka milletvekili Dad Muhammed Han da hava saldırısında yaklaşık yarısı sivil, 40 kişinin öldüğünü ifade ederken, milletvekili Mir Vali Han, sivil kayıplar olduğunu iddia ederken, bölgeden bilgi akışı sağlayamadıklarını, Taliban'ın bölgedeki bir cep telefonu vericisini imha ettiğini belirtti.

Merkezi Pakistan'da bulunan Afgan İslam Ajansı, Helmand'dan bir başka milletvekiline dayanarak, hava saldırısında 60 kişinin öldüğünü duyurdu. Ajans, bölge emniyet müdürünün ise olayla ilgili bilgisi olmadığını söylediğini aktardı.

Taliban güçleri ise hava saldırısında 40 sivilin öldüğünü, 60'ının yaralandığını öne sürdü.

NATO sözcülüğünden yapılan ilk açıklamada, hava operasyonunda 12 militanın öldürüldüğü kaydedilmişti.

Açıklamada, hava saldırısında 3 kamyonetten oluşan konvoydaki militanların hedef alındığı bildirilmişti.

Sivil kayıplarla ilgili haberler ISAF tarafından kesin bir dille reddedilerek, hava saldırısının düzenlendiği alanın evlerin, sivil faaliyetlerin bulunmadığı bir yer olduğu ve sivil kayıplara ilişkin bir kanıt bulunmadığı belirtildi.

ISAF dışında ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin de Taliban güçlerine karşı operasyonlar düzenlediği Helmand bölgesinde yeterli güvenlik ortamı bulunmaması nedeniyle sivil kayıp iddialarına ilişkin çelişkili açıklamaların bağımsız kaynaklarca doğrulanma olanağı bulunmuyor.

Afganistan'da geçen yaz NATO ya da ABD komutasındaki güçlerin operasyonlarında onlarca Afgan sivilin de ölmesi tepkilere neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious