NATO ülkeleri Rasmussen ile uzlaştı

NATO ülkeleri Rasmussen ile uzlaştı.5287
  • Giriş : 03.04.2009 / 17:55:00

Die Zeit: Büyük NATO ülkeleri Rasmussen konusunda anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da haftalık yayımlanan Die Zeit gazetesi, en büyük NATO ülkelerinin, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreteri olması konusunda anlaştığını, ancak Türkiye'nin buna haklı olarak karşı çıktığını yazdı.
Gazetenin bu konudaki bir yorumunda, Almanya, İngiltere ve Fransa liderlerinin Rasmussen konusunda anlaştığı, ABD'nin de bu karara sıcak baktığının sinyalini verdiği, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rasmussen'i "NATO'nun siyasi yüzü" olarak görmek istemediği, bunu kendisine bildirdiği ve kamuoyuna da duyurduğu belirtildi.

"En büyük NATO ülkeleri, Rasmussen'in genel sekreter olması konusunda anlaştı. Türkiye, bunu haklı yere önlemek istiyor" denilen yorumda, 2001 yılından bu yana Danimarka'da muhafazakarlarla birlikte ülkeyi yöneten ve sağcı Halk Partisi tarafından dışarıdan desteklenen Rasmussen'in, vergileri indirmesinin yanında ülkesini 2 savaşa sürüklediği ve Avrupa'daki en katı yabancılar yasasını hazırladığı ifade edildi.

"Rasmussen'in, NATO Genel Sekreteri olarak görev yapmasının şimdi artık mümkün görünmediği ve sadece Türkiye'nin bir başbakanının bunu engelleyecek olmasının bile şaşırtıcı bir olasılık olduğu" görüşüne yer verilen yorumda, "Yeni dünya düzenine hoş geldiniz" denildi.

Yorumda, diğer NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları bu duruma ne kadar öfkelenseler de derin bir nefes alıp.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*