'NATO üyeleri Rusya aleyhine ajanlık yapıyor”

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Rusya Federasyonu Güvenlik Teşkilatı (FSB) Başkanı Nikolai Patrushev, büyük devletlerin gizli servislerinin Rusya'da faaliyet alanı bulmak için aktif çaba içinde olduklarını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

FSB Başkanı'na göre eski Sovyet ülkelerinin Rusya'da bulunan iş çevreleri ile olan ilişkileri, üniversitelerle olan ilişkileri, savunma endüstrisi ve silahlı kuvvetlerle olan bağlantıları değerlendirilebilecek bilgi noktaları arasında yer alıyor. Patrushev sadece 2005 ve 2006 yılları arasında Rusya'da faaliyet içinde bulunan 50'den fazla gizli servisi tespit ettiklerini açıkladı.

Son günlerde yabancı gizli servisleri lehine çalışan Rus vatandaşlarının tutuklanmasının bunun göstergesi olduğu kaydediliyor. İngiliz gizli servisi MI6 için bilgi topladığı iddia edilen Albay Sergei Skripal (55) yaptığı iş karşılığında yüz bin dolar para aldığı tespit edilmişti. Almanya'ya füze teknolojileri ile ilgili bir kısım gizli bilgileri verdiği belirlenen Andrei Dumenkov da 12 yıl hapse mahkum edilmişti. Çin gizli servisi için çalışmalarda bulunan Norik de Moskova'da yakalanmıştı.

FSB Başkanı Litvanya lehine ajanlık yaptığı gerekçesi ile tutuklanan Kaliningrad bölgesi hapishane müdürü Vasily Khitryuk ile ilgili de yorumda bulundu. FSB, zanlının Rus ordusunda okul döneminden edindiği arkadaşlıkları kullandığını, uzun süreden bu yana gizli belgeleri Litvanya gizli servisine ulaştırdığını belirlemişti. Patrushev, "Litvanya gizli servisinin son günlerde sadece kendi ülkelerinin çıkarları ile ilgilenmesi beklenemez. Onların öncelikleri şimdilerde NATO tarafından belirleniyor." iddiasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious