NATO ve Rus uçakları it dalaşı yaptı

NATO ve Rus uçakları it dalaşı yaptı.7650
  • Giriş : 26.03.2008 / 13:05:00

Alaska'daki uluslararası hava sahasında güvenlik uçuşu yapan iki stratejik Rus savaş uçağına, NATO güçlerine ait jetler müdahale etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rus haber ajanslarının verdiği bilgiye göre, iki adet Rus hava yakıt ikmal uçağı Il-78 ve iki adet nükleer silah taşıyabilen Tu-95 'Bear' bombardıman uçaklarının arktik ve pasifik bölgesindeki olağan güvenlik uçuşları sırasında NATO uçaklarının müdahalesi ile karşılaştıkları kaydedildi. Rusya Havakuvvetleri Komutanlığı sözcüsü Aleksander Drobişevski Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada it dalaşını doğruladı. Drobişevski, "Tüm uçaklarımız uluslararası hava sahasında, uluslararası hukuka uygun olarak hareket etmiştir. Başka ülkelerin hava sahalarını ihlal etmemiştir." iddiasında bulundu.

Rusya Hava Kuvvetleri Sovyetlerin dağılmasından itibaren sona erdirdiği nükleer silah kapasiteli ve 15 saat havada kalabilen stratejik bombardıman uçaklarının güvenlik uçuşlarına geçen yıl yeniden başlamıştı. Geçen yıl da gerçekleşen güvenlik uçuşlarında Rus Tu-95'ler ABD'nin Guam askeri üssüne onlarca kilometre yaklaşmıştı. Nükleer bomba atabilmek için dizayn edilen Tu-95'ler, ABD'nin B-52 nükleer bombardıman uçakları ile eş görülüyor.

Rusya son sekiz yılda gerçekleştirdiği ekonomik atılımlarla birlikte askeri harcamalarını hızla artırıyor. Uzmanlar, Rusya'nın son dönemde ABD ve NATO ülkeleri ile yaşanan sorunlar nedeni ile askeri alanda bir modernizasyon çalışmasına girdiğini kaydediyor. Dünya arenasındaki askeri gücünü yeniden kazanmak isteyen Moskova'nın özellikle nükleer silahlarla ilgili çalışmaları dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious