NATO Zirvesi başladı

NATO Zirvesi başladı.9051
  • Giriş : 03.04.2008 / 10:37:00

ABD Başkanı George W. Bush, NATO'nun doğuya doğru genişlemesine yönelik çabalarında ciddi bir itirazla karşı karşıya kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, eski Sovyet cumhuriyetleri Ukrayna ve Gürcistan'ın üyelik için resmi aday statüsüne alınmasını destekliyordu.

NATO liderleri, tartışılan konunun Gürcistan ve Ukrayna'nın ittifaka üyeliğe uygun olup olmadığı değil, bu iki ülkenin ne zaman üye olabilecekleri olduğunu söylüyor. Ancak üst düzey bir Gürcü diplomat, BBC'ye yaptığı açıklamada Gürcistan'a bu aşamada verilecek bir 'hayır' cevabının geniş ölçüde Mıoskova'nın bir zaferi olarak algılanacağını belirtti.

ABD'nin NATO genişlemesi konusundaki hedeflerine yönelik bir diğer engel ise Yunanistan'dan geldi. Yunanistan, Makedonya'nın ismi üzerindeki anlaşmazlık aşılıncaya kadar bu ülke ile katılım müzakerelerinin başlamasını engelledi.Adriyatik üçlüsü olarak anılan üç NATO adayı ülkeden Hırvatistan ve Arnavutluk'un ise müzakerelere başlaması konusunda uzlaşıldı.

Bu arada Fransa da Afganistan'a bir tabur asker göndereceği yönündeki açıklamaları doğruladı. Kanada, ittifakın başka üye ülkeler de bu ülkedeki asker sayısına katkıda bulunmazsa Afganistan'dan çekileceğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious