NATO zirvesi toplanıyor

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

NATO üyesi 26 ülkeyi bir araya getirecek olan Riga zirvesi, 28 Kasımda başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prag'da, 2002'de düzenlenen zirvenin ardından NATO'nun son olağan zirvesi 2004 yılının haziran ayında İstanbul'da yapılmış, daha sonra ABD Başkanı George Bush'un Avrupa ziyareti çerçevesinde, geçen yılın şubat ayında, Brüksel'de olağanüstü bir zirve toplanmıştı.

Riga'da, İstanbul ve Brüksel zirvelerinin ardından kaydedilen gelişmeleri değerlendirirken, müttefikler arasındaki bazı uzlaşmazlıklara çözüm bulunduğu mesajını verecek olan liderler, NATO açısından büyük önem taşıyan Afganistan dosyasını kapsamlı olarak ele alacak.

Siyasi açıdan, ittifak dışı ülkelerle ortaklık ve işbirliğinin geliştirilmesi konusuna ağırlık verecek olan liderler, askeri açıdan da NATO komutasındaki operasyonların daha etkin hale getirilmesi üzerinde uzlaşma arayacak.

Askeri kanat, Afganistan operasyonunun başarısı için eksikliği hissedilen asker ve teçhizat açığının müttefiklerce kapatılması için siyasi kanatta yoğun çaba harcanmasında ısrar ediyor.

İttifak üyesi ülkelerin liderlerinin, Acil Mukabele Gücü dosyasını da tamamlaması ve bu oluşumun tam operasyonel olduğunu ilan etmesi bekleniyor.

Zirvede NATO'nun işbirliği ve ortaklık yaptığı ülkelerin durumu, bu işbirliği ve ortaklık açısından atılabilecek yeni adımlar, ittifakın genişlemesine yönelik planlar da ayrıntılı olarak ele alınacak.

Türkiye'yi temsil edecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zirve sırasında çeşitli ikili görüşmelerde bulunması öngörülüyor.

Bunlar arasında İngiltere, İtalya, Fransa ve Kanada başbakanlarının da yer alması bekleniyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious