NATO Zirvesi yarın başlıyor

NATO Zirvesi yarın başlıyor.9051
  • Giriş : 01.04.2008 / 10:45:00

NATO üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek Bükreş zirvesi hazırlıkları tamamlanırken, ittifak açısından "hayati" olarak nitelendirilen ve "sürekli kriz kaynağı" olan dosyaların ön plana çıkarıldığı gözlemleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından temsil edileceği zirvede liderler, "İttifakın genişlemesi", "Afganistan ve Kosova'daki harekatlar" ve "NATO-AB ilişkileri" konularını öncelikli olarak ele alacaklar.

Genişleme konusunda, Yunanistan'ın veto tehdidinden kaynaklanan "Makedonya krizi", Afganistan ve Kosova konusunda "itibar kaybı" sorunu, NATO-AB ilişkilerinde ise Türkiye'den kaynaklandığı ileri sürülen "Güney Kıbrıs Rum kesimi meselesi" hararetli tartışma, gerginlik ve baskılara konu oluyor.

Siyasi açıdan, ittifak dışı ülkelerle ortaklık ve işbirliğinin geliştirilmesi konusuna ağırlık verecek olan liderler, askeri açıdan da NATO komutasındaki operasyonların "daha etkin" hale getirilmesinin yöntemleri üzerinde uzlaşma arayacak.

NATO'nun sivil ve askeri yetkilileri, ittifak için "gerçek bir sıkıntı kaynağı" olarak nitelendirilen Afganistan operasyonunun başarısının önemine değinirken, "eksikliklerin giderilmesi gereği" üzerinde duruyor.

Askeri kanat, Afganistan operasyonunun başarısında eksikliği hissedilen asker ve teçhizat açığının müttefiklerce kapatılması için siyasi kanatta yoğun çaba harcanmasında ısrar ediyor.

Liderler, Bükreş zirvesinde "terörizme karşı ortak mücadele", "Irak", "Kosova" gibi "hassas dosyaları" da ele alacaklar.

Zirvede NATO'nun işbirliği ve ortaklık yaptığı ülkelerin durumu, söz konusu işbirliği ve ortaklık açısından atılabilecek yeni adımlar, ittifakın genişlemesine yönelik planlar da ayrıntılı olarak ele alınacak.

NATO-Rusya Konseyi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla önem kazanacak.

Zirve, yarın akşam 26 üye ülkenin liderlerinin buluşacağı akşam yemeğiyle başlayacak ve 4 Nisanda, ortak bildiri ve çeşitli belgelerin açıklanmasıyla son bulacak.

Cumhurbaşkanı Gül'ün zirve sırasında çeşitli ikili görüşmelerde bulunması da öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious