NATO'da 'Genelkurmay' zirvesi

NATO'da 'Genelkurmay' zirvesi.12560
  • Giriş : 13.05.2008 / 13:14:00

NATO'nun genelkurmay başkanları seviyesinde en yüksek askeri karar organı olan Askeri Komitenin bahar toplantıları yarın Brüksel'de başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından temsil edileceği iki gün sürecek basına kapalı toplantılarda, siber savunma, Afganistan ve Kosova başta olmak üzere süren askeri operasyonlar ve NATO Bükreş Zirvesinin askeri konularla ilgili kararlarının uygulanması gündemde olacak.

NATO askeri komitesi tarihinin en geniş katılımlı toplantılarına üye ülkeler yanında İtifak'a katkı yapanlar, Barış İçin Ortaklık ülkeleri, Akdeniz Diyaloğu ülkeleriyle Ukrayna ve Rusya'dan 60'ın üzerinde Genelkurmay başkanı davet edildi.

Toplantılarda Estonya'nın başkenti Tallin'deki siber savunma merkezi, 6 NATO üyesi Almanya, İtalya, İspanya, Slovakya, Litvanya ve Letonya ile bu ülke arasında imzalanacak anlaşmayla NATO Mükemmellik Merkezine dönüştürülecek.

Merkezde görevlendirilecek 6 katılımcı ülkeyle Amerikalı uzmanlar, internet üzerinden her türlü saldırıya karşı savunma kapasitesi geliştirmeye çalışacaklar.

NATO'ya doğrudan bağlı çalışmayacak Tallin mükemmellik merkezinin yeni katılımlarla önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanması beklenen siber savunmada, NATO üyeleri arasında işbirliğini güçlendirmesi hedefleniyor.

NATO'ya 2004 yılında katılan 1,3 milyonluk Estonya'daki kamu, banka, medya internet siteleri, geçen yıl Rusya kaynaklı yüz binlerce bilgisayardan yapılan geniş kapsamlı, eşgüdümlü ve uzun süreli saldırılar sonucu çökertilmişti.

Rus yönetimini saldırıları planlamakla suçlayan Estonya, internet sitelerini kısa zamanda yeniden çalıştırabilmiş ve devam eden saldırılara şaşırtıcı şekilde başarıyla direnç göstermişti.

NATO'nun son Bükreş Zirvesinde, siber saldırılara karşı İttifak'ın bilgi sistemlerini güçlendirmesi gereği vurgulanarak saldırıya uğrayan üye ülkelerin talebi üzerine devreye girecek savunma ve karşı saldırı kapasitesi oluşturulması kararı alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious