NATO'dan bayram katliamı: 80 ölü

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Afganistan'ın güneyindeki operasyonlara Ramazan Bayramı'nda da devam eden NATO'nun bombardımanlarında çoğu kadın ve çocuk 80'den fazla sivilin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan'daki BM misyonu, acil ve kapsamlı bir soruşturma isterken, NATO Sivil Temsilcisi Mark Laity, "İsyancıların sivilleri canlı kalkan olarak kullanması işimizi çok zorlaştırıyor." savunmasında bulundu. Afganistan Savunma Bakanlığı da olayı araştırmak üzere bölgeye bir ekip gönderdiğini açıkladı.

NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF), ülkenin güneyindeki Kandahar eyaletinin Pencavi bölgesinde salı gecesi düzenledikleri hava saldırılarında 70 Taliban üyesinin öldürüldüğünü bildirdi. Pencavi Kaymakamı Niaz Muhammed Serhadi ise kendilerine saldırılarda 60 sivilin öldüğüne dair haberlerin ulaştığını kaydetti. Kandahar vilayet meclis üyesi Bismillah Afganmal da Pencavi bölgesindeki çatışmalarda 80-85 sivilin öldüğünü belirtti. Afganmal, "Bu tür olaylar birkaç kez yaşandı. Ve sadece 'üzgünüz' dediler. Kız ve erkek çocuklarını kaybeden insanları nasıl teskin edebilirsiniz?. Hükümet ve koalisyon güçleri, ailelere bölgede artık Taliban bulunmadığını söylediler. Madem yok, neden bombalıyorsunuz?" diye konuştu. Adı açıklanmayan bir başka yetkili, en az 60; yöre sakinlerinden Kerim Can adlı bir tanık da 60-70 kişinin öldüğünü dile getirdi. Ölenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğu belirtiliyor. Vilayet meclisinin bir başka üyesi Aga Leley, bombardımanın gece geç saatlerde yapılması nedeniyle askerlerin nereyi bombaladıklarını fark etmemiş olabileceğine dikkat çekti. Leley, bombardımanda evlerin isabet aldığını kaydetti. BBC'ye konuşan köylüler, cesetleri evlerin yıkıntılarının altından çıkardıklarını söyledi. Görgü tanıkları da Ramazan Bayramı'na denk gelen 4 saat süren bombardımanda 25 evin yerle bir olduğunu anlattı.

'Operasyon yöresinde Taliban yoktu'

Pencavi bölgesinde salı günü düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden siviller için dün Kandahar'da yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreni yapıldı. Cenazede gözyaşlarını tutamayan, akrabalarından 22 kişinin bu operasyonda öldüğünü söyleyen Abdül Aye adlı köylü, operasyon sırasında yörede Taliban savaşçısı olmadığını belirterek, herkesin hükümete ve koalisyon güçlerine kızgın olduğunu dile getirdi. Cenaze töreninde, ailesinden 10 kişiyi kaybettiğini anlatan Tac Muhammed de olay yerinde Taliban savaşçılarının bulunmadığını, masum insanların öldüğünü ifade etti. Milletvekili Habibullah Han da saldırıda ölenlerden 22 kişinin, Mirvisa Mina'da toplu bir mezarda toprağa verildiğini anlattı.

Sivillerin öldürüldüğü iddialarıyla ilgili net bir bilgiye sahip olmadıklarını savunan NATO'nun Afganistan'daki Sivil Temsilcisi Mark Laity, "Dikkatli davranmamızı beklediğini biliyoruz. Eğer siviller yanlışlıkla öldürülmüşse bu, güveni etkileyecektir." şeklinde konuştu. BM'nin yazılı açıklamasında ise, "Afganistan'daki BM misyonunun, askerî operasyon sırasında çok sayıda sivilin ölmüş olabileceğine ilişkin haberlerden duyduğu endişe" dile getirildi. Açıklamada, sivillerin güvenlik ve refahının öncelikli olduğu hatırlatılarak, istisnalar dışında sivil can kayıplarının kabul edilemez olduğu ifade edildi. Afganistan'da, ABD işgaliyle Taliban rejiminin devrildiği 2001'den beri en şiddetli çatışmalar yaşanıyor. NATO'nun geçtiğimiz hafta Kandahar ve Helmand eyaletlerinde düzenlediği operasyonlarda 21 sivilin öldüğü bildirilmişti. ABD uçaklarının 2002'de Uruzgan'a düzenledikleri saldırıda da 46 sivil hayatını kaybetmişti. Dış Haberler Servisi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious