NATO'dan Gürcistan açıklaması

NATO'dan Gürcistan açıklaması.9051
  • Giriş : 12.08.2008 / 17:25:00

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Gürcistan'ın ittifaka katılımına ilişkin sürecin devam ettiğini, bu ülkenin bir gün NATO üyesi olacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel Sekreter, Rusya'nın Kafkaslarda ölçüsüz güç kullanmasının NATO tarafından kınandığını bildirdi ve derhal ateşkese gidilmesinin önemi üzerinde durdu.

İttifak üyesi ülkelerin daimi temsilcilerinden oluşan NATO Konseyi, Gürcistan'ın daimi temsilcisi Revaz Beshidze'in de katılımıyla Brüksel'de toplandı. Söz konusu toplantıya katılması öngörülen Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili'nin, Kafkaslardaki gelişmeler nedeniyle Belçika'ya gelemediği belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, konsey toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, Gürcistan'ı "bir gün NATO'ya katılacak saygın bir ortak" olarak nitelerken, konsey toplantısında Gürcistan'ın NATO'dan bazı özel destek taleplerinde bulunduğunu bildirdi.

Genel Sekreter, bu taleplerin ittifak tarafından süratle inceleneceğini ifade etti.
NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ayrıca, Rusya ve Gürcistan'a, kuvvetlerini 6 Ağustostaki konumlarına geri çekmeleri çağrısında bulundu.

Jaap de Hoop Scheffer, Rusya'nın saldırılara son verdiğine ilişkin açıklamaların, doğruluğunun kanıtlanması halinde "iyi bir haber" olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*