NATO'nun gündeminde genişleme var

NATO'nun gündeminde genişleme var.9051
  • Giriş : 02.04.2008 / 11:27:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 11:28:33

Romanya'nın başkenti Bükreş'teki NATO zirvesi 26 üye ülkenin liderleri, katılımıyla bugün başlıyor. Zirvenin başlıca gündem maddeleri, ittifakın Rusya ile ilişkileri ve Afganistan'daki askeri gücün geleceği.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NATO'nun Rusya ile ilişkilerindeki düğüm noktasını ise Ukrayna ve Gürcistan'ın üyelik başvuruları oluşturuyor. Rusya, ikisi de eski Sovyet cumhuriyetleri olan bu iki ülkenin NATO'ya katılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

BBC'ye açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, NATO'nun kapılarının geçmişte ve şimdi açık olduğunu belirterek, "Tartışmaların, Gürcistan ve Ukrayna'ya kapıların kapatılmasıyla sonuçlanmasının yolu yok. NATO anlaşması, kriterleri yerine getiren Avrupa demokrasilerinin ittifaka girebileceğini açıkça belirtiyor. Bunlar arasında da tabi ki Ukrayna ve Gürcistan da var" dedi.

Ancak Almanya ve Fransa gibi bazı NATO üyeleri, çeşitli nedenlerle Gürcistan ve Ukrayna'nın yakın gelecekte NATO'ya üye olmalarına sıcak bakmıyorlar. İttifakın bu konuda karar alması için oy birliği gerektiğinden, Ukrayna ve Gürcistan'ın bu aşamada üyelik eylem planına dahil edilmeleri zor görünüyor.

Zirvede Hırvatistan, Arnavutluk ve Makedonya'nın da NATO'ya üyelikleri de ele alınacak. Hırvatistan ve Arnavutluk'a yeşil ışık yakılacağı tahmin ediliyor. Ancak Makedonya'nın adı yüzünden Yunanistan'la yaşadığı sorunu aşıp NATO vizesi alması beklenmiyor.

AFGANİSTAN GÜNDEMİ

Bükreş zirvesinin gündemindeki bir diğer konu Afganistan'daki durum. Afganistan'da NATO'nun 47 bin askeri bulunuyor. Özellikle güney eyaletlerinde NATO birlikleri ile Taliban güçleri arasında şiddetli çarpışmalar yaşanıyor.

İttifak her fırsatta Afganistan'a asker takviyesi yapılması çağrısında bulunuyor. Bu çağrıya zirve öncesi ilk yanıt veren Fransa oldu.

Fransa Başbakanı François Fillon parlamentodaki konuşmasında Afganistan'a birkaçyüz kişilik ek birlik daha gönderebileceklerini, ancak bu kararlarının henüz netleşmediğini açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Scheffer de ittifakın Afganistan'da başarısız olmasının getireceği sonuçların dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, "Afganistan'da başarısız olursak, bu sadece NATO değil, uluslararası toplumun ve Afganistan hükümetinin başarısızlığa uğraması demek. El Kaide, Afganistan'ın yeniden inşa edildiğini görmek istemeyen Taliban yönetimini devralırsa bunun sonucu şu olur. Afganistan 2001 öncesindeki gibi teröristler için bir eğitim alanına döner" diye konuştu.

Taliban rejiminin devrildiği 2001'den bu yana en kanlı saldırılara sahne olan Afganistan'da, geçtiğimiz yılın başından beri meydana gelen şiddet olaylarından 2 bin'i sivil, 8 bin'den fazla insan hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious