NATO'nun kapıları herkese açık

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, Letonya'nın başkenti Riga'da yapılacak NATO zirvesinde üye ülkelerin birliğe üyelik için kapının açık olduğunu vurgulayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NATO zirvesinin başlamasından önce Riga Üniversitesi'nde bir konuşma yapan Bush; Gürcistan ve Ukrayna'nın NATO'ya üye olmasını desteklediklerini söyledi. Bush, "Gürcistan reformlara devam ettikçe, biz de NATO üyesi bir ülke olmasına destek vermeye devam edeceğiz" dedi. Bush, yolsuzluklarla mücadeleye devam eden Ukrayna'nın da halkın istemesi durumunda birliğe üyeliğine sıcak baktıklarını söyledi. Bush, Rusya'yla da kitle imha silahları ve terörizme karşı işbirliğine devam etmek istediklerini söyledi.

NATO 1949'da kurulduğunda "Avrupa'yı Rus tanklarının işgalinden korumayı" temel misyon olarak belirlediğini hatırlatan ABD Başkanı, bugün ise özgürlüğü korumak için mücadele verdiklerini öne sürdü. Bush, teröristlerin İspanya'dan Endonezya'ya kadar totaliter bir imparatorluk kurma ideolojilerine karşı savaştıklarını söyledi.

Genişletilmiş Ortadoğu'da NATO'nun faaliyetlerine değinen Bush, Afganistan'da Taliban'ı bozguna uğratmak için müttefiklerin tam sorumluluk alması gerektiğini vurguladı. George Bush, "Cephedeki komutanlar işlerini yapabilmek için gerekli kaynaklara ve esnekliğe sahip olabilmeliler" diye konuştu. Bush, Irak'ta görev tamamlanmadan Amerikan askerlerini çekmeyeceğinin de altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious