NATO'nun tatbikatına Rusya'dan uyarı

NATO'nun tatbikatına Rusya'dan uyarı.5287
  • Giriş : 18.04.2009 / 23:15:00

NATO'nun 6 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Gürcistan'da yapmayı planladığı tatbikatada Rusya'dan sert eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin tatbikatı 'delilik' ve 'provokasyon' olarak niteledi. Büyükelçi NATO'nun tatbikat programını iptal etmesini istedi.

Rusya'nın güneybatı bölgesinde bulunan Voronej şehrinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Rogozin, "Pazartesi günü NATO'nun yeni genel sekreteri olacak Anders Fogh Rasmussen'e tatbikatın iptal edilmesi için mektup yazdım. Bu tam bir deli saçması ve anlamsız" dedi.

Tatbikatın iptal eidlmesi ile ilgili gerekçeleri anlatan Rogozin, "Öncelikle burada güven eksikliği var. Sınırlarımızın hemen yanıbaşında meydan okunuyor. Rusya-NATO askeri ilişkileri onarılmadan, karşılıklı güven sağlanmadan bu bir provokasyon olacaktır." uyarısı yaptı.

Diğer taraftan Bağımsız Devletler Topluluğu Savunma Bakanları Konsey'i sekreteri Aleksander Sinaiski tatbikatın olağanüstü bir durum oluşturmadığını söyledi. Ekho Moskvy radyosuna açıklamada bulunan Sinaiski, "Bu bir manevra değil. Korkunç olan bir durum yok. Prosüdürel bir tatbikat." dedi. Rus komutan tatbikat kararının Ağustos 2008'de gerçekleşen Rusya-Gürcistan savaşından önce alındığına da dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de tatbikatı sert bir dille eleştirmiş, gerekli görülmesi durumunda belirli kararlar alabilecekleri uyarısı yapmıştı. Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş da NATO'nun askeri tatbikatının bölgede istikrara katkı sağlamayacağını, kendilerinin de buna karşı bir askeri tatbikat gerçekleştirebileceklerini ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*