Navaz Şerif: Müşerref'le anlaşmayacağım

Navaz Şerif: Müşerref'le anlaşmayacağım.9661
  • Giriş : 25.11.2007 / 22:38:00

Pakistan'ın bugün ülkesine dönen sürgündeki eski başbakanı Navaz Şerif, kendisini 1999'da deviren Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile geçmişte anlaşma yaptığına ilişkin haberleri yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şerif, Müşerref ile pazarlık yapmadığını ve asla da yapmayacağını söyledi.

Suudi Arabistan'da dönüşünde kendisini Lahor'daki havaalanında karşılamak ve evine kadar eşlik etmek için toplanan kalabalığa bir kamyonun üzerinden seslenen Navaz Şerif, "General Müşerref ile hiçbir anlaşma yapmadım, onunla asla müzakere etmeyeceğim" dedi.

Basında son günlerde çıkan haberlerde, Şerif'in Müşerref ile gizli bir anlaşma yaptığını ve Müşerref'in 8 Ocak'ta yapılacak seçimleri boykot etmemesi ve hatta eski rakibi Benazir Butto tarafından oluşturulan muhalif cepheyi başarısızlığa uğratması karşılığında kendisinin ceza almamasını sağlayacağı iddiaları yer alıyordu.

1990-1993 ile 1997-1999 dönemlerinde başbakanlık yapan Şerif, kamyonun üzerinden kendisini karşılayan kalabalığa, "Yaptığım tek anlaşma, sizlerle, Pakistan halkıyla yaptığım anlaşmadır" dedi.

Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref tarafından 1999'daki kansız darbeyle devrilen Şerif, vergi kaçakçılığı ve yolsuzluk yüzünden ömür boyu hapse mahkum edilmiş, ancak 2000'de General Müşerref ile 10 yıl sürgüne gitmeyi ve siyaset yapmamayı kabul etmesi karşılığında bu cezadan kurtulmuştu. Bir yıl sonra sürgüne giden Şerif, geçen eylül ayında ülkesine döndüyse de birkaç saat içinde Suudi Arabistan'a geri gönderilmişti.

Ancak bu sefer Müşerref, Şerif'in 8 Ocak'taki seçimlere katılmak için ülkesine dönmesine izin vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious