Nazif Zorlu'dan örnek davranış

Nazif Zorlu'dan örnek davranış.8064
  • Giriş : 06.03.2008 / 21:22:00

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, hem enerji dağıtımı ve üretiminde bundan sonraki ihalelere katılacaklarını belirtirken yatırım için Mısır'ı değil Anadolu'yu hedef gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman kalkınma bankası HSH Nordbank'ın EBSO üyeleri için İzmir Hilton Oteli'nde düzenlediği toplantıda konuşan Zorlu, girişimcilik konusundaki tecrübelerini iş adamları ile paylaştı.

İş adamlarına daha önce hiç yapılmayanı yapmaları tavsiyesinde bulunan Zorlu, grubunun bugünlere gelmesinde bunun etkili olduğunu söyledi.

Zorlu, sunum sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine grubun enerji ve gayrimenkulde büyüyeceğini ifade eden Zorlu, şöyle konuştu:

''Biz, bundan sonra enerji ve gayrimenkulde büyüyeceğiz. Bu yatırımların arkası gelecek. Hem enerji dağıtımında, hem de enerji üretiminde bundan sonraki ihalelere de katılacağız.

Gayrimenkulde Çeşme ve İzmir şehir merkezinde yeni projeler hazırlıyoruz. Yakında bir gelişme olacak. Biz, inşaatçı değiliz. Gayrimenkul geliştirme işi yapıyoruz. Güzel bir eser kazandıracağız. İzmir, EXPO'yu da İnşallah alacak. Biz de İzmir'i güzelleştireceğiz.''

Zorlu, bir soru üzerine grup olarak elektronik sektöründen çıkma niyetlerinin olmadığını, böyle bir niyetleri olursa ''er meydanından kaçmayacaklarını ve açıklayacaklarını'' söyleyen Zorlu, Vestel ile Whirpool arasındaki görüşmelerin ise devam ettiğini ifade etti.

Her türlü ortaklığa açık olduklarını vurgulayan Zorlu, ''Ekonomide globalleşme var. Biz; her türlü ortaklığa açığız. (Bununla ortaklık yapamayız) deme lüksümüz olamaz. İyi teklifler geldiğinde değerlendiririz. İş adamı menfaatini görürse, kurumların iyileşmesi, istihdamın artması ve ülkenin menfaatleri varsa işin peşinden gider. Hayalperest değildir, ama gereği ne ise yapar'' diye konuştu.

Hükümetin şu anda ekonomide bir program hazırladığını, bunu yakın zamanda açıklayacağını dile getiren Zorlu, açıklandığı zaman fikirlerini söyleyeceklerini belirtti.

''Dereyi görmeden paçayı sıvamanın yanlış olacağını'' ifade eden Zorlu şöyle konuştu:

''Başbakan da bakanlar da beyanat veriyor. (Ekonomik paket hazırlıyoruz) diyorlar. Önce paketi görelim. Daha sonra doğruya doğru, eğriye eğriye bir cevap veririz'' dedi.

-DOĞUYA YATIRIM-

Teşvik sisteminin başarılı olmadığını, bölgesel teşviklerin de istenen sonucu vermediğini öne süren Zorlu, yatırımcıların Doğu ve Güneydoğu bölgelerini unuttuğunu söyledi.

Bu bölgeye yatırım için proje ürettiklerini belirten Zorlu, şunları kaydetti:

''Maliye Bakanı da (gelin görüşelim) dedi. Bu proje hangi illerde olacak önce onun kesinleşmesi lazım. Zorlu Grubu olarak burada sosyal sorumluluk görevi için yatırım yapmayı planlıyoruz. Sırf kar amacında değiliz. Hangi sektörde olacağını da sonra belirleyeceğiz. Çin, gümbür gümbür geliyor. Bizim de iyi organize olmamız lazım. Mısır'a yatırıma gitmeye gerek yok. Doğu ve Güneydoğu Anadolu var. Devlet burada asgari ücretten vergi almasın, istihdam vergisi almasın, enerji desteği versin. Biz yatırım yapıyoruz. Devlet de üzerine düşeni yapsın.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious