Nazilerin yeni karargahı: Facebook

Nazilerin yeni karargahı: Facebook.27097
  • Giriş : 23.06.2009 / 21:09:00

Danimarka Nazi Hareketinin mesajlarını yaymak ve harekete yeni üyeler toplamak için 'facebook' u kullanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danimarka Nazi Hareketi'nin (DNSB) başkanının yeni komuta merkezi olarak dünyaca ünlü sosyal iletişim ağı 'facebook'u kullandığı ortaya çıktı.

Jonni Hansen isimli Danimarkalı, başkanı olduğu Danimarka Nazi Hareketinin mesajlarını yaymak ve harekete yeni üyeler toplamak için 'facebook' u kullanıyor. Facebook üzerinden Nazi yanlısı bir takım videolar ve konuşmalar yayınlayan Hansen'in bu sayede yeni üye toplamaya çalışıyor. Gazetecilere yaptığı açıklamada Facebook'un Nazi mesajlarını yaymak için biçilmiş kaftan olduğunu ifade eden Hansen sözlerine, "Facebook mesajlarımızı insanlara ulaştırmak için kusursuz bir iletişim ortamı. Sayfayı oluşturduktan sonra pekçok kişi bana çeşitli sorular sormaya başladı hatta birkaç yeni üyemizde oldu" dedi.

Şu an itibariyle arkadaş listesinde bulunan 129 kişiden bazılarının Jonni Hansen'den daha fanatik olduğu görülüyor. Danimarka bayrağının sarılı olduğu bir kürsünün arkasında durduğu fotoğrafıyla görülen Hansen'in arkadaşlarından bazıları profil fotoğraflarında Nazi gamalı haçını, bazıları da Adolf Hitler'in fotoğraflarını kullanıyor. Bazılarının Nazi yanlısı olduğu ise ancak kişisel sayfaları iyice incelendiğinde anlaşılabiliyor.

Uzun süredir Danimarka'daki Neonazilerle ilgili araştırmalar yapan Kopenhag Üniversitesinden sosyolog Rene Karpantschof yaptığı açıklamada; Hansen'in iletişim aracı olarak online medyayı kullanmasına şaşırmadığını ifade etti. "Jonni Hansen Nazilerin Danimarka'daki lideri ve yeni üyeler toplamak için çalışmalar yapıyor" diyen Karpantschof ekledi: "Hansen'in yeni sempatizan toplamak ve mesajlarını yaymak için günümüzün en büyük sosyal iletişim ağı olan Facebook'u kullandığı son derece aşikar!"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*