Nazım Hikmet Antalya'da anıldı

Nazım Hikmet Antalya'da anıldı.5383
  • Giriş : 03.06.2009 / 08:00:00

Ünlü şair Nazım Hikmet, ölümünün 46. yılında Antalya'da düzenlenen etkinlikle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirdiği ''Nazım Hikmet 46. Yılında Ölümsüzlüğü Yaşıyor'' etkinliğine, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, etkinlik öncesinde yaptığı konuşmada, ortaokul, lise ve üniversite yıllarında Nazım Hikmet dizelerini okuyarak büyüdüğünü belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nin 20. yüzyılda dünyaya 2 önemli isim kazandırdığını, bunlardan birinin Mustafa Kemal Atatürk diğerinin ise şair Nazım Hikmet olduğunu söyledi.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz de son aylarda merhum şaire ''iade-i itibarın'' gündeme geldiğini ifade ederek, ''Kimin itibarını kime iade ediyorlarsa...'' dedi.

Kimi politikacıların kendi çıkarları için konuşmalarında Nazım Hikmet'in dizelerini kullandıklarını belirten Aziz, ''Bu topraklarda bağımsızlık, özgürlük ve emekten yana kim varsa, başta şair olmak üzere, her bir vatansever vatan hainliğine devam ediyor'' diye konuştu.

Aziz, etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ise etkinliği İstanbul'da yapacaklarını, ancak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'ın önerisinin ardından kararlarını değiştirdiklerini söyledi.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkan Yardımcısı Tarık Akan da ilk kez vakıf üyelerinin tamamının Antalya'ya geldiğini belirterek, ''İyi ki geldik, çok mutluyuz'' dedi.

Vakıf onursal başkanı Aydın Aybay ise dünyanın Nazım Hikmet'i Türk şairi olarak bildiğini, böyle bir şairin Türk yurttaşlığı alması ya da almaması gibi bir sorun olamayacağını kaydetti.

Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye getirilip getirilmemesine ilişkin tartışmalara da değinen Aybay, ''Nazım'ın mezarı bütün dostlarının, yurttaşların kalbindedir. Nazım, bir Türk şairidir ve Türk yurttaşlarının kalbinde sonsuza kadar yaşayacaktır'' diye konuştu.

Etkinlikte tiyatro sanatçıları Tilbe Saran, Cüneyt Türel ve Altan Gördüm, şairin şiirlerini seslendirirlerken, sanatçı Melike Demirağ da bir dinleti sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*