Nazım Hikmet gecesinde sansür iddiası

Nazım Hikmet gecesinde sansür iddiası.5383
  • Giriş : 17.01.2009 / 14:33:00

Eğitim-Sen, Tunceli'de "Nazım Hikmet Şiir Gecesi"nde şairin bazı şiirlerine Milli Eğitim Müdürlüğü'nce sansür uygulandığı iddia ederek eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli'de Kız Meslek Lisesi'nin düzenlediği "Nazım Hikmet Şiir Gecesi"nde ünlü şairden şiirler okundu. Ancak şairin bazı şiirlerine Milli Eğitim Müdürlüğü'nce sansür uygulandığı iddiaları üzerine gecenin yapıldığı salon önünde toplanan Eğitim-Sen üyesi öğretmenler protesto gösterisinde bulundu.
Bir süre önce Tunceli Valisi Mustafa Yaman'ın talimatı üzerine öğrenci ve öğretmenlerin duygu birliğini sağlamak ve özgüvenlerini geliştirmeleri için Tunceli'de bulunan okulların çeşitli etkinlikler düzenlenmesi istenmişti. Yaklaşık bir yıldır devam eden bu uygulama kapsamında, Kız Meslek Lisesi de "Nazım Hikmet Şiir Gecesi" düzenleme kararı aldı. İddialara göre; dün gerçekleştirilen gecenin provasını izleyen Tunceli Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım'ın, gecede okunması planlanan Nazım Hikmet şiirlerinin büyük bölümünü elediği iddia edildi. Milli Eğitim Müdürü tarafından gecede okunmasına izin verdiği şiirlerin bir bölümünün yine sansüre tabi tutulduğu ileri sürüldü. Sansür iddialarının gölgesinde gerçekleşen gecenin açılışını yapan Tunceli Valisi Mustafa Yaman da Nazım Hikmet şiiri okudu. Müzik ve şiir dinletisi ile devam eden gecede, Nazım Hikmet'e ait, "Mavi Gözlü Dev", Mutluluğun Resmi", "Onlar", "Bu memleket bizim", "Kadınlarımız" ve "Ne güzel şey seni hatırlamak" isimli şiirleri okundu.

Etkinliğin düzenlendiği sırada ise, Eğitim Sen üyesi bir grup, Nazım Hikmet resimleri ile Kültür Sarayı önünde protesto gösterisi düzenledi. "Hepimiz Vatan Hainiyiz", "Hepimiz Nazımız" sloganları atan grup adına açıklama yapan Eğitim Sen Tunceli Şube Başkanı Erkan Eslek, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım'ı istifaya çağırdı. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım ise, "Tunceli'ye şu anda güzel bir gece yaşattık. Burada vatan var, millet var, devlet var." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*