Ne alacağımızı bilmeden çıkıyoruz

Ne alacağımızı bilmeden çıkıyoruz.24915
  • Giriş : 20.05.2009 / 18:32:00

Avrupa'dakiler alışverişe çıkarken ellerindeki listeye göre hareket ederken, Türkiye'de ise ne alınıp alınmayacağına markette karar veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Koray Duman'ın tespitlerine göre; marketleri dolduran Türk halkı reyonlarda ne görüyorsa alıyor, aldıklarının çoğunu da kullanmıyor.

Antalya Emniyeti'nde görevli bayan polislere yönelik Antalya Sosyal Hizmet ve Eğitim Tesisleri'nde düzenlenen konferansta 'Ev ve çalışma ekonomisi ile tasarruf tedbirleri' anlatıldı.

Yrd. Doç. Dr. Koray Duman, 2007'den bu yana ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalındığını ifade etti.

Bu krizden dolayı eldeki bütçeyle en ekonomik şekilde nasıl harcama yapabilinire bakılması gerektiğin anlatan Duman, ev ekonomisinde bütçeyi etkin bir şekilde kullanmak için şu önerilerde bulundu: "1980 ve öncesi yıllarda hatırlıyorum marketlerden alışveriş yaparlarken ellerinde listeler vardı. Bu bizim eskilerin alışkanlıkları Avrupa'da hala geçerli. Avrupa vatandaşını markette gördüğünüz zaman elinde bir liste vardır. Asla o listenin dışına çıkmaz. Listede ne yazıyorsa onu alır ve çıkar. Ama bizim burada marketler sanki mahşer yeri gibi. Reyonlarda ne görüyorsanız hepsini alıyorsunuz. Ve aldıklarınızın birçoğu da sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak mal ve hizmetlerden oluşmuyor. Bir ev ekonomisini idare etmek için bu gibi birçok şeye dikkat etmeniz gerekir."

Antalya Emniyet Teşkilatı'nda çalışmanın bayan polisler için bir şans ve ayrıcalık olduğunu ifade eden Emniyet Müdürü Feyzullah Aslan da mesai arkadaşlarına 'önce eş sonra iş' tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*