Ne çekiyorsa isminden çekiyor!

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü atama servisinde görevli Orman Macakoğlu isimli memur, yeni atanan öğretmenlerin kendisini Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü ile karıştırmalarından dolayı bir hayli sıkıntı yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Orman Macakoğlu 1979 yılından beri Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü atama bölümünde memur olarak görev yapıyor. Kastamonu'ya ilk atanan öğretmemelerin kararnamelerini imzalatmak için müracaat ettikleri evrak kayıt bölümündeki memurların "evraklarınızı Orman'a " götüreceksiniz denilmesiyle başlayan karmaşa Orman Bölge Müdürlüğünde son buluyor. Kastamonu'ya atanan öğretmenlerin evraklarını alarak Milli Eğitim Müdürlüğünün hemen yakınındaki Orman Bölge Müdürlüğü'ne götürüyorlar. Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri yıllardır yaşanan bu karışıklığı bildikleri için yeni öğretmenleri tekrar Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderiyorlar.

İsminin Orman Bölge Müdürlüğü ile karıştırılmasından büyük üzüntü duyan Orman Macakoğlu isminin verilme hikayesinin ilginç bir olay sonrası ortaya çıktığını şöyle anlatıyor: "Ilgaz Dağı Soğuksu Orman deposunda memur olarak çalışan rahmetli babam çocuk beklediği dönemde işletme müdürü, 'Eğer bu çocuk erkek olursa 'Orman', kız olursa 'Filiz' ismini ver ' demiş. Babam da müdürünün bu isteğini kırmayarak benim adımı 'Orman' kız kardeşimin ismini Filiz koymuş. Kastamonu'da belki de bu isim sadece bende var. İsmimin çok karıştırıldığının farkındayım. Ama bu konuda yapacak bir şeyim yok. Milli Eğitim Müdürlüğü'nde personel ve atama bölümünden ben sorumluyum."

Milli Eğitim Müdürlüğüne yeni gelen öğretmenlerin ilk olarak uğradıkları evrak kayıtta çalışan memur arkadaşların "evrakları Orman'a" götüreceksiniz açıklamasının yanlış anlaşıldığını belirten Orman Macakoğlu "Evrak kayıttaki memur arkadaşlarda ağız alışkanlığı olmuş. Evraklarınızı Orman'a götüreceksiniz diyorlar. Yeni gelen öğretmen adayları Orman Bölge Müdürlüğü'nün yakın olmasında evrakları Milli Eğitim Müdürlüğünden alıp Orman Bölge Müdürlüğüne götürüyorlar. Orada çalışan memurlar da artık sık sık yaşanan bu olayı bildikleri için durumu düzeltiyorlar. Öğretmen adayları için bu hem şaşkınlık verici bir olay, hem de bir hatıra olarak kalıyor. Tabii ben bundan üzüntü duyuyorum. Normal hayatımda da insanlar bana garip garip bakıyorlar, ne biçim ismin var der gibi. Bazen arkadaşların espri konusu oluyorum" şeklinde konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious