Ne kadar çok hemşire, o kadar iyi bakım

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik Haftası faaliyetleri kapsamında "Güvenli İstihdam Yaşam Kurtarır" konulu bir panel düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Kaliteli bir bakım, hümanist ve kaliteli hemşireler tarafından gerçekleşir." diyen Prof. Dr. Fadıloğlu, hasta güvenliğinde düşmeler, ilaç hataları, uygunsuz ve yanlış cerrahi müdahaleler gibi istenmeyen olayların tehlike oluşturduğunu ifade etti.

Hasta güvenliğine yönelik güvenlik sistemler oluşturulmasının ve yeterli hemşire istihdamının çok önemli olduğunun altını çizen Fadıloğlu, "Daha fazla hemşire istihdamı sağlandığı takdirde hem hatalar daha az olur hem de hastaların memnuniyeti artar. Ayrıca sağlık bakım merkezlerinde yeterli hemşire sayısının yakalanması, hastaların bakımı açısından olumlu sonuçlar verecektir." şeklinde konuştu.

Hemşirelere daha az sayıda hasta verildiği takdirde daha kaliteli bakım sağlanacağını söyleyen Fadıloğlu, "İş yükü fazlalığı, stres, bunalım gibi olumsuzluklar, hemşirelerin istihdamını ve motivasyonunu düşürür. Unutmayalım ki sağlıklı hemşireler, sağlıklı işgücü demektir. Yani sadece hastaların değil, hemşirelerin de sağlığı önem taşır." dedi.

Toplumdaki sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasının yeterli hemşire istihdamıyla mümkün olabileceğini ifade eden Çiçek Fadıloğlu, yeterli ve güvenli istihdamın sağlanmasıyla hasta bakım kalitesinin iyileşeceğini, hemşirelerdeki iş yükünün ve stresin de en aza ineceğini belirtti.

Hemşire istihdamıyla malî tasarruf da sağlanacağını belirten Prof. Dr. Fadıloğlu, "Hasta ve hemşire güç birliği ve memnuniyetiyle her türlü sıkıntı aşılabilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious