Ne kalabilir ne de gidebilir

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Kofi Annan: "ABD Irak'tan ne çıkabilecek ne kalabilecek durumda" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, birçok Ortadoğu ülkesi liderinin ABD'nin Irak'ı işgalini bir felaket olarak değerlendirdiğini; ancak Amerika'nın Irak'tan hemen çekilmemesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. Kofi Annan, düzenlediği Orta Doğu turunda birçok liderin kendisine "Irak'ın işgalinin ve sonrasının bir felaket olduğunu ve bölgeyi istikrarsızlaştırdığını" düşündüklerini aktardığını belirtti. Ancak Annan, bu liderlerden bazılarının da Amerika'nın, ülkedeki güvenlik problemi çözülene Irak'ta kalmasını istediğini belirtti. BM Genel Sekreteri, bu liderlerin "Sorunu onlar yarattı, şimdi çekip gidemezler düşüncesinde" olduğunu belirtti. Annan, bu durumu da "Amerika ne kalabilecek ne de gidebilecek durumda" diye değerlendirdi.

Son bölge turunda Türkiye'ye de uğrayan Kofi Annan, New York'ta düzenlediği basın toplantısında bugün gelinen noktada en önemli konunun, Amerikan birliklerinin Irak'tan ne zaman çekilecekleri olduğunu ifade etti. Annan, açıklamasında "ABD eğer Irak'tan çekilmek zorundaysa bunun zamanlaması dikkatlice ayarlanmalı ve çekilmenin ardından bölge daha fazla şiddete sürüklenmemeli" dedi.

Beyaz Saray da bir açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow da Annan'ın düşüncelerine destek verdiklerini belirtti. Annan ile aynı fikirde olduklarını belirten Snow, "Irak'taki askerlerimizin görevi, Irak birliklerini eğitmektir. Ülkedeki her kötü adamı yakalamak değil. Bu başarısız olmamız ve ülkeyi sürekli işgal altında tutmamızı gerektirir." ifadesini kullandı.

"İran'ın tutumunda bir değişiklik görmüyorum"

Basın toplantısında İran konusuna da değinen Annan, AB'nin Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile İran'ın nükleer baş müzakerecisi Ali Laricani'nin görüşmesinden memnun olduğunu belirtti. Annan, nükleer enerji konusunda İran'ın tutumunda bir değişiklik görmediğini ifade etti. Sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini yineleyen Annan, bölge liderlerinin de Ortadoğu'da yeni bir krizi kaldıramayacaklarını kendisine söylediklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious