Ne olacak bu doların hali?

Ne olacak bu doların hali?.10135
  • Giriş : 23.11.2007 / 14:01:00

ABD'nin bahtsız para birimi dolar son günlerde ağır bir baskı ile karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarihte hiç olmadığı kadar zor durumlara düşen doların yüzü ne Euro'dan ne Japon Yeni'nden ne de YTL'den yana gülüyor. Aksine, her para birimi dolara bir tekme de kendisi atmak için yarışıyor.


Tüm para birimleri karşısında dibe vuran dolarda şimdilik toprlanma yönünde bir çaba yok. Yatırımcılar öyle bir hale geldi ki dolardan kurtulmak ve bir an önce diğer para birimlerine, altına veya petrole kapağı atmak için adeta pusuda bekliyor. Dolardaki her türlü yukarı hareket satış fırsatı olarak değerlendirilirken, yatırımcılar ceplerinde kalanı bozdurmak için de sırada bekliyor.

UZMANLARDAN DOLAR YORUMLARI

Piyasalarda mevcut durum böyle iken, gündemin en kritik sorusunu sorabiliriz: "Ne olacak bu doların hali?". Sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da tüm ekonomistler bu sorunun yanıtını ararken, farklı isimlerden farklı yorumlar geliyor. Ancak teşhis temelde aynı. ABD ekonomisine ilişkin belirsizlikler, yazın yaşanan kredi krizinin hasar boyutunun halen tam olarak netleşmemesi, ABD'nin dev kurumlarının arka arkaya açıkladığı zararlar, resesyon tartışmaları ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirim sürecine devam etmesi, düşüşün en önemli halkalarını oluşturuyor.

Aslında yukarıdaki denklemde ekonomi mantığına ters bir durum yok. Ülke ekonomisi zayıfladıkça, para birimi de giderek batağa gömülüyor...DOLAR NEREYE GİDİYOR?

Peki bu durum hep böyle mi gidecek? Aslında bu sorunun yanıtına 'evet' diyenler ABD ekonomisinin başının ciddi anlamda belada olduğunu düşünenler. Bir taraftan Irak savaşının getirdiği finansal yükler, diğer taraftan ekonominin en büyük kabusu olan çifte açık ve ülke ekonomisinin rekabet gücünü giderek kaybettiğine inananlar, dolar hakkında hiç de iç açıcı konuşmuyor. Doların makus talihinin değişmesini bekleyenler ise ABD ekonomisinin büyüklüğüne işaret ediyor. Sloganları ise, "ABD çökmeden dolar ölmez..." Yani, dolar eninde sonunda ederini bulacak...

Doların Türk halkının tasarruflarında önemli bir yeri var. Bu nedenle dolarda yaşanan her türlü hareket ve dolarla ilgili tüm gelişmeler tasarrufçuları yakından ilgilendiriyor. Sadece dolar birikimi olanlar değil, ihracatçılar da hem dolar/YTL'deki, hem de dolar/euro'daki tüm oynamaları yakından izliyor.

Doların önümüzdeki dönemde nasıl bir performans sergileyeceğini piyasanın önde gelen uzmanlarına sorduk... Kimisi gerekçeleri ile düşüşün devam edeceğini anlatırken, kimisi artık dolar alma zamanının geldiğini düşünüyor.

UZMANLAR DOLARI YORUMLUYOR

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, kısa vadede dolar kurunun içeride fazla hareketli olmasını beklemiyor. "Buralarda bir taban oluşumu gözleniyor" diyen Salar, orta ve uzun vadede doların içeride biraz daha değer kazanacağını ve dengenin daha yukarıda oluşacağını belirtiyor. Salar'a euro/dolar paritesinde 1.50'nin üzerinin görülmesi kısa vadede çok zor.

Ekinciler Menkul Değerler Genel Müdürü Alp Tekince de dolardaki düşüşün bir düzeltme hareketi olduğunu ve doların rezerv para niteliğini yitirmediğini vurguluyor. Tekince'ye göre burada önemli olan euro/yen paritesi. Eğer Yen değer kazanmaya devam ederse piyasalarda tedirginlik yaşanabilir.

Fortis Yatırım ekonomisti Erkin Işık, piyasanın seyrini Avrupa ve ABD ekonomilerinden gelecek haberlerin belirleyeceğini düşünüyor. Eğer ABD ekonomisine ilişkin olumsuz görünüm sürer, buna karşılık Avrupa güçlü seyrini korursa, fark euro lehine açılmaya devam edecek.

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç, dolar aleyhine olan görüşünü koruyor. Doların kısa vadede 1.16 YTL'ye kadar gerileyebileceğini ancak bu seviyenin altının zor olduğunu ifade eden Toğuç, 2008'de ise dolarda yeni düşüşlere hazırlıklı olmak gerektiğinin altını çiziyor.

Turkish Yatırım Finansal Strateji Direktörü Gökhan Uskuay, euro/dolar paritesindeki dengenin önümüzdeki dönemde değişeceğini va çarkların dolar için çalışmaya başlayacağını belirtiyor. Ancak Uskuay, içeride YTL'nin değerli halini korumaya devam edeceğini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious