Ne ulusalcı olalım ne de küreselci

Ne ulusalcı olalım ne de küreselci.10785
  • Giriş : 11.11.2008 / 01:00:00
  • Güncelleme : 10.11.2008 / 23:47:23

Yazıcıoğlu, sorunlara çözüm için geliştirdikleri GÖR (Güvenlik-Özgürlük-Refah) Projesi'ni tanıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazıcıoğlu, bu projeyle iktidara yürüyeceklerini söyledi. "Ne ulusalcı ne küreselci olmak zorundayız." diyen Yazıcıoğlu, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi.

BBP lideri, devlete vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesi 'Türk' saydıklarını ve onun ötesine geçerek hiçbir kimseyi soyu veya anadili dolayısıyla uzak tutmadıklarını vurguladı. Bütün farklılıkları aynı kilimin desenleri addettiklerini kaydeden BBP lideri, "Demokratikleşme özgürlükler ve insanlarımızın kendi inancını ve tüm farklılıklarını ifade etme bu farklılıkları ile beraber var olma, bu farklılıklarını geliştirme arzularını sonuna kadar destekliyoruz. İnsanların anadillerini öğrenmeleri, konuşmaları ve yayın yapmaları en temel tabii haktır. Bu alanda getirilmiş olan yasaklar 12 Eylül rejiminin antidemokratik dayatmalarıydı ve yanlıştı." dedi.

Atatürk Spor Salonu'nda yapılan Kurultay'da konuşan Muhsin Yazıcıoğlu, önce partililerle akitleşti. "Benimle gerekirse en çetin şartlarda birlikte yürümeye var mısınız? Milletimiz için fedakarlığa değil, gerekirse feda olmaya var mısınız? Vatanın ve milletin mukadderatını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır diyor musunuz?" diye soran Yazıcıoğlu, partisinin Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi ve Sünni herkesi birleştiren adres olduğunu söyledi. Partisi için "Hormonsuz ve icazetsiz parti" nitelendirmesinde bulunan BBP lideri, şöyle devam etti: "Gelenekçi değil yenilikçi akla muhtaç olduğumuzu bilin. Ne ulusalcı ne küreselci olmak zorunda değilsiniz. Üçüncü bir yol olarak bizim yolumuz antiemperyalist, milliyetçi, maneviyatçı, yenilikçi çizgidir."

Yazıcıoğlu, Kurultay konuşmasında anamuhalefete sert eleştirilerde bulundu. Yazıcıoğlu, isim vermeden CHP lideri Deniz Baykal'ı statükocu olmakla suçlarken, Deli Dumrul benzetmesinde bulundu: "Devlet benim, halk benim, cumhuriyet benim, Atatürk benim, Meclis benim diyor. Deli Dumrul misali köprü başında durmuşsun, statükonun verdiği imkanları kullanarak dur-geç yapıyorsun. Anayasayı değiştirtmem, özgürlükleri vermem diyorsun. O zaman niye milletten anamuhalefet görevini aldın? Sen kimsin? Bela mısın?"

Hükümetin icraatlarını da değerlendiren BBP lideri, son 5 ayda kapanan işyeri sayısının, son 10 yılda kapananların toplamından fazla olduğunu iddia etti. Türkiye'de her şeyin tozbembe olmadığını ancak 'felaket baykuşları' diye tanımladığı çevrelerin söylediği gibi çok kötü de olmadığını belirten Yazıcıoğlu, iyi gelişmelerin de yaşandığını, buna Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne seçilmesini örnek gösterdi.

Terör ve güvenlik konularında zaaf bulunduğunu savunan Yazıcıoğlu, PKK'nın Çekiç Güç'ün kanatları altında büyüdüğünü söyledi. PKK'yı emperyalist güçlerin paçavrası, DTP'yi ise PKK'nın siyasal kanadı olarak niteleyen Yazıcıoğlu, birliğe, kardeşliğe ve bölgedeki huzura katkısı olacak herkesle el tutuşabileceklerini vurguladı: "Diyarbakır ne kadar Kürt'se Edirne o kadar Kürt'tür. Trabzon ne kadar Türk'se Diyarbakır o kadar Türk'tür. DTP ve PKK en fazla zararı Kürt kardeşlerimize vermektedir. Kız aldık, kız verdik. Kanımız kanımıza, terimiz terimize karıştı. Kitabımız, kıblemiz, Allah'ımız bir."

KURULTAYDAN NOTLAR

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Atatürk Spor Salonu'na girdikten sonra parti bayrakları ve balonlarla süslenmiş salonun ortasına kurulan ve iki yanında delegelerin oturduğu platform üzerinde yürüyerek partilileri selamladı. Bu sırada salonda lazer ve ışık gösterileri yapıldı. Ellerinde BBP ve Türk bayrakları olan delegeler, "Başbuğ Muhsin", "Başbakan Muhsin" şeklinde sloganlar attı.

Kurultayda, "Deniz Yıldızı" isimli sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Divan başkanlığına tek aday olarak giren Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç seçildi. Yazıcıoğlu'nun konuşması, işitme engelliler için anında tercüme edildi.

Kurultayda iktidar partisini Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, MHP'yi Genel Başkan Yardımcısı Murat Şefkatli, Saadet Partisi'ni ise Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Esengün temsil etti. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, BASK Genel Başkanı Resul Akay, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da salonda hazır bulundu. Mısır, Fas, Kırgızistan, Moldova, Suudi Arabistan büyükelçilerinin katıldığı kurultaya Batı Trakya Türklerinin efsanevi lideri Sadık Ahmet'in eşi Işık Ahmet ve Azerbaycan'ın eski lideri Ebulfez Elçibey'in danışmanı Hanım Halilova da iştirak etti.

Muhsin Yazıcıoğlu, tek aday olarak girdiği kongrede oylamaya katılan delegelerin tamamının oyunu aldı. Yazıcıoğlu, sonuçların açıklanmasının ardından teşekkür konuşmasında, kurultaya gelemeyenlere selam götürülmesini istedi. Yazıcıoğlu, "Rüşvet kasalarından, yolsuzluk keselerinden, birtakım güç odaklarından elde edilmiş kolay kazançlar, rüzgarla gelenler rüzgarla giderler. Bize düşen, karanlıktan şikayet etmek değil karanlığa mum yakmaktır. Yerel seçimlere şimdiden başlayarak gerçekten üzerimize düşeni hakkıyla yaptığımızda çoğunlukla ezilmiş olmayacağız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*