Ne yalanlama ne teyid var!

Ne yalanlama ne teyid var!.28221
  • Giriş : 23.11.2007 / 12:59:00

Karayılan ve Bayık yakalandı" iddiasına ne yalanlama ne de teyid var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin PKK'nın 1 ve 2 numarasının "paketini" hazırladığı, teslimatın birkaç gün içinde gerçekleşeceği ileri sürülüyor.

Dün bazı gazetelerde yer alan, "Terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki yöneticileri Murat Karayılan ve Cemil Bayık yakalandı, Türkiye'ye iade edilecek" iddiaları için İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Bizde böyle bir bilgi yok" açıklamasını yaptı. Gün içinde başkaca resmi açıklama olmadı. Gün boyu siyasi ve askeri kaynaklardan bu iddiaların doğru olup olmadığını öğrenmeye çalıştık. Bize ulaşan bilgilerden her iki terör örgütü liderinin henüz Türkiye'ye teslim edilmediği anlaşılıyor.

Yalanlama yok
Bir askeri kaynak şu bilgiyi verdi: "Bu iş birkaç günlük süre istiyor. Şu anda ABD güçleri tarafından kontrol altındalar. Ama sorgulanmaları, teslim alınmaları, Türkiye'ye getirilmeleri ve bu konuda resmi açıklama yapılması bir-iki gün sürer. Açıklamayı Başbakan'dan bekleyin."

AKP'den "yalanlama" yok. Ancak "teslimatla" eşzamanlı olarak atılması planlanan "siyasi" adımların kamuoyuna açıklanması için uygun zaman kollandığı ileri sürülüyor. İddiaya göre AKP kanadında iki konuda "huzursuzluk" hakim.

Gündemde af mı var'
Birincisi terörle mücadelenin bir parçası olarak atılacak siyasi adımlara "kamuoyunun" hazır olup olmadığı tartışılıyor. Gelecek tepkiler hesaplanıyor. Nitekim Başbakan Erdoğan'ın Prag yolunda gazetecilere yaptığı, "Birinci hedefimiz silahların bırakılmasını sağlamak" açıklamasına CHP lideri Baykal tepki göstermiş ve "Başbakan'ın dilinin altında af var" iddiasında bulunmuştu. Baykal'ın sözlerine aynı gün Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek yanıt verdi: Gündemde af yok. seçim ve af kelimelerinin telaffuzunda herkesin dikkatli olması lazım..

AKP kanadının ikinci endişe kaynağı ise "yeni paketin" Apo'nun teslimatında olduğu gibi Türkiye'nin başını ağrıtmaya aday olması. Öcalan'ın 1999'da Türkiye'ye teslim edilmesinin gerek yargı sürecinde, gerekse Türkiye-AB ilişkilerinde sürekli Türkiye'nin "başını ağrıttığını" ileri sürenler, Bayık ve Karayılan'ın aynı sorunu ağırlaştırmaktan başka işe yaramayacağını dile getiriyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious