Necip Fazıl anıldı

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 23. yıl dönümünde Eyüp Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eyüp Belediyesi'nin organize ettiği Eyüp Mezarlığı'ndaki anma merasimine öğrenciler, sendika temsilcileri ve şairin sevenleri katıldı. Üstad şairin 79 yıllık hayatı boyunca Türk edebiyatı için ölümsüz eserler geride bıraktığını anlatan Eyüp Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Çalışan, şairin ömrünü gençlik için örnek eserler vererek geçirdiğini söyledi.

Necip Fazıl'ın hayatının çileler ve burhanlarla geçtiğini kaydeden Çalışan, yazar hakkında kesinleşmiş 101 yıllık hapis cezası bulunmasına rağmen eserleryle gençleri ve özellikle Anadolu insanını bilinçlendirilmeye çalıştığını ifade etti. Törende, Eyüp Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mustafa Emin Karatekin, Necip Fazıl'ın "Destan" adlı şiirini okudu. Yapılan konuşmaların ardından Kısakürek için Kur'an-i Kerim okunarak dua edildi.

1904 yılında İstanbul'da doğan Kısakürek, Avrupa'da tahsil gören ilk öğrencilerden. 24 yaşında yayınlanan "Kaldırımlar" isimli şiir kitabı, onun şöhrete kavuşmasını sağladı. Bir çok okulda öğretmen olarak da çalışan Kısakürek, 1943 yılından ölümüne kadar geride sosyal içerikli bir çok eser bıraktı. Kendini "Buhranlar şairi olarak" niteleyen Kısakürek'in, "Bir adam yaratmak" adlı draması ve "Çile" adlı eserlerinin yanı sıra çok sayıda makale, fıkra ve deneme eserleri de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious