Necip Hablemitoğlu cinayetini kimler işledi?

Necip Hablemitoğlu cinayetini kimler işledi?.11632
  • Giriş : 14.12.2007 / 17:52:00

İstanbul'da ele geçirilen 27 adet el bombasına ilişkin yürütülen soruşturma Hablemitoğlu cinayetine uzandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen 27 adet el bombasına ilişkin yürütülen soruşturmada Hablemitoğlu cinayetinin dosyası inceleniyor.

Ümraniye'de bir gecekonduda 27 adet el bombası bulunması üstelik bunların eski bir askere ait olduğu iddiası kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Ele geçirilen 18'i MKE yapımı,,yedisi DM41 NATO standardı ve iki tenesi de Alman yapımı olan 27 el bombasına ilişkin yürütülen soruşturmada eski Astsubay Oktay Yıldırım, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve yazar Ergün Poyraz ile birlikte 13 kişi tutuklanmıştı.

BELGELERİN BİR KISMI " DEVLET SIRRI"

Günden güne derinleşen soruşturmada ele geçirilen el bombalarının Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan ve İzmir'de bir kişinin ölümü 11 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayda kullanılan 2 el bombasıyla aynı seriden olduğu anlaşıldı. Savcılık bir yandan bu olayları araştırırken diğer yandan "Terör örgütüne üye olmak ve Devletin gizli belgelerini ele geçirmek suçlarından" tutuklanan Ergün Poyraz'ın evinden bulunan "gizli" belgeleri inceleme altına aldı. Ele geçen bilgi ve belgelerin " Devlet sırrı' olup olmadığı hususunun araştırılması için Genelkurmay Başkanlığ'na yazı yazıldı. Bunların bir kısmının "devlet sırrı" niteliğinde olduğu öğrenildi.

ÜMRANİYE'DEKİ BOMBALARININ SERİSİNDE EL BOMBALARIYLA ÖLDÜRÜLEN KİŞİ HABLEMİTOĞLU CİNAYETİNDE SORGULANDI

İzmir Alsancak'ta bir kafeteryaya atılan iki el bombası olayını inceleyen savcılık, bu olayda ölen İbrahim Çiftçi'nin Dr. Necip Hablemitoğlu suikasti soruşturmasını yürüten Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Cengiz Köksal tarafından "Seri katil" olarak tanınan Durmuş Anucin'in itirafları üzerine,sorgulanıp serbest bırakılan İbrahim Çiftçi ile aynı kişi olduğunu tespit etti.

ANUCİN NE DEMİŞTİ?

Yargılandığı bir cinayet davasında ifade veren Durmuş Anucin, Hablemitoğlu cinayetini, 1986 yılında İmralı Cezaevi'nden tanıdığı ve İzmir'de 'baba' olarak bilinen İbrahim Çiftçi ile gerçekleştirdiğini iddia etmiş "Ancak cinayet esnasında Çiftçi yanımda değildi. Ankara'ya kadar gelmişti. Beni kullananlar, beni yakalatmasını da başardılar. Parayı bilerek İstanbul'daki bankaya gönderip beni yakalattılar" diye konuşmuştu. Mahkeme heyeti, Anucin'in Dr. Hablemitoğlu suikastı ve diğer olaylara ilişkin sözlerini tutanağa yazdırdı�.

HABLEMİTOĞLU DOSYASI İNCELENİYOR

Bunun üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan el bombalı saldırıya ilişkin evraklar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan ise Hablemitoğlu Cinayetine ilişkin sürdürülen soruşturma dosyası istendi.
Cumhuriyet gazetesinin bombalanması, İzmir'de bir kafeye bomba atılması, Danıştay saldırısı ve Hablemitoğlu Cinayeti dosyası gibi birbirinden önemli olayların adının geçtiği soruşturmada sona yaklaşıldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious