Necip Mahfuz hayatını kaybetti

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

Arap dünyasının gelmiş geçmiş en ünlü yazarlarından Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Necip Mahfuz, hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Necip Mahfuz (94), 19 Temmuz'da sokakta yürürken düşüp başını yaralaması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tutulan Mahfuz'un bugün hayatını kaybettiği açıklandı.

Ortadoğu ve Arapların Balzac'ı olarak adlandırılan Mahfuz, kullandığı dil ile zaman zaman İslami kesimin tepkisini çekmiş, 1994 yılında bir suikast girişimine maruz kalmıştı. Boynundan bıçakla yaralanan Mahfuz, bir ilgili sinir dokusunun zarar görmesi nedeniyle sağ elini kullanma güçlüğü çekiyordu.

1988 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Mahfuz, 1911 yılında Kahire'de doğdu. Pek çok sivil hizmet biriminin yanı sıra sinema ve sanatla ilgili hükümetin değişik kademelerinde önemli görevler üstlendi. Cebelawi Çocukları ve Midaq Alley romanları, başrollerinde Salma Hayek'in oynadığı Meksika dizi filmi olarak beyazperdeye uyarlandı. Özellikle Cebelawi Çocukları filminde Hz. Muhammed'e hakaret ettiği için bu kitabı uzun süre yasaklı olarak kaldı. Kahire Trilojisi adlı kitabında da 1. Dünya Savaşı'ndan 1952 yılındaki Cemal Abdulnasır ihtilaline kadar olan dönemde Mısır aile yapısına ait değişik hikayelere yer verdi. Diğer ünlü eserleri arasında Saray Yürüyüşü, Saray Arzusu, Hırsız ve Köpekler, Şeker Sokağı, Miramar yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious