Necipoğlu'nu adeta ölüm çağırmış

Necipoğlu'nu adeta ölüm çağırmış.12845
  • Giriş : 03.06.2009 / 08:59:00

Atlas Okyanusu'na gömülen uçakta bulunan arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu'nun Rio'ya gitmesinin önüne binbir engel çıktığı ama bütün engelleri bir bir aşarak ölüme uçtuğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atlas Okyanusu'na düşen Air France'a ait uçaktaki tek Türk yolcu Fatma Ceren Necipoğlu'nun görev yaptığı Eskişehir Anadolu Üniversitesi'ndeki masasında, Brezilya'daki 4. Uluslararası Rio de Janeiro Arp Festivali'nden gelen davetiye ve festivale gitmek için yazdığı dilekçe kaldı. Notları arasında bulunan davetiye, onun, önceki gün 216 yolcu ve 12 mürettebatıyla Rio-Paris seferini yaparken okyanusa gömülen uçağa binmesine neden oldu.
Konservatuvarda Piyano Bölümü Başkanı olan Doç. Serla Balkarlı Can 'Fatma Ceren Neciboğlu'na Brezilya'dan gelen davetiye ile ilgili birçok pürüz çıktı. Ancak o hepsini aşarak çok istediği konsere gitti. 4 öğrencisinin finallerine yetişmek için de uçağa erken bindi' dedi.

Festivalde 3 eser seslendirmiş
37 yaşındaki sanatçı, 28-29 Mayıs'ta düzenlenen festivalde ilk olarak Hasan Uçarsu'nun 1999 depreminden etkilenerek bestelediği 'Mavi Ay Gri, Sarı Gece Duvar' adlı eserini, daha sonra da Türk müziğinin önemli eserlerinden olan 'Sultan-i Yegah Saz Semaisi' ve 'Nihavend Saz Semaisi'ni seslendirmişti.

Yoldaşımı kaybettim
Fatma Ceren Necipoğlu'nun acı haberini duyan, dünyaca ünlü arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu AKŞAM'a konuştu. Necipoğlu'nun müzisyen olarak yol arkadaşı olduğunu belirterek, 'Arp Sanatı Derneği'mizin bir toplantısında, 4. Uluslararası Rio de Janeiro Arp Festivali'ne katılmak üzere Brezilya'ya gitmeden bir gün önce, İstanbul'da onu dinleme şansına sahip olduk. Son derecede özgün bir program yapmıştı. Üzerinde çok düşünülmüş, sıradışı bir içerikle programını sundu. Coşkusuyla hepimizi heyecanlandırmıştı. Ceren
Necipoğlu uluslararası arp camiamızda önemli bir yeri ve etkisi olan araştırmacı müzisyen olmanın ötesinde benim için çok özel birisidir' dedi.

Enkaz bulundu kurtulan yok
Rİo de Janeiro-Paris seferini yaparken Atlas Okyanusu üzerinde düşen Fransız Hava Yolları uçağına ait uçağa olduğu sanılan enkaz parçaları bulundu. Uçağın düşüş nedeni üzerindeki sır perdesi aralanamazken, arama kurtarma çalışmalarına katılan Fransız, Brezilya ve İspanyol uçaklarından Brezilya timi enkazı tespit etti. Brezilya Hava Kuvvetleri sözcüsü Jorge Amaral, Brezilya'nın Fernando de Noronha Adası'nın 650 kilometre kuzeyinde bulunan enkazda bir uçak koltuğu, bir cankurtaran ceketi, metal parçalar ve yakıt kalıntıları tespit edildiğini söyledi.

Parçalar inceleniyor
AMARAL, uçağın Atlas Okyanusu üzerindeki güzergahında tespit edilen iki ayrı enkazda herhangi bir yaşam belirtisi tespit edilemediğini de belirtti. Amaral, enkazın bulunduğu yerin, uçaktan son sinyalin alındığı noktanın sağ tarafında olduğunu belirterek, uçağın belki de geri dönerek Fernando de Noronha Adası'na inmeye çalıştığını, fakat bunun sadece kendi varsayımı olduğunu ifade etti. Tespit için enkazdan bazı parçalar alınıp incelenene kadar yetkililerin, enkazın uçağa ait olduğunu doğrulayamayacaklarını vurguladı.

Uçak havada mı patladı?
UÇAĞIN yıldırım çarpması sonucu düştüğü ihtimali dile getirilirken, Brezilya Hava Yolları TAM'ın pilotu, uçağın güzergahında, yangın olduğunu düşündüğü turuncu noktalar gördüğünü bildirdi. Hava Kuvvetleri sözcüsü Jorge Amaral, 'TAM'ın pilotu Brezilya'ya vardıktan sonra (Air France uçağının) kaybolduğunu öğrenmiş ve okyanustaki bu turuncu noktaların yangın olduğunu düşünmüş' dedi. Amaral, bu bilginin soruşturulduğunu söyledi. 228 kişinin öldükleri resmen açıklandığı takdirde bu kaza 2001'den beri dünya sivil havacılık tarihinin karşılaştığı en büyük kaza olacak.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*