Neçirvan Barzani'den Erdoğan'a sıcak mesaj

Neçirvan Barzani'den Erdoğan'a sıcak mesaj.13850
  • Giriş : 28.06.2008 / 17:35:00

Başbakan Erdoğan Irak'a gidiyor. Programında K. Irak yer almasa da Neçirvan Barzani'dan sıcak mesajlar geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin üst düzey yetkilisi Neçirvan Barzani, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Irak'ta çok sıcak karşılarız" dedi.

Irak merkezi hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin ardından Erbil'e dönen Barzani, burada Bağdat gezisiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Barzani, Kürt bölgesinde yapılan her şeyin Irak anayasasına uygun olduğunu belirterek, bu konuda çok şeffaf bir politika izlediklerini söyledi.

Bağdat'ta kimsenin yapılan petrol anlaşmalarını iptal edemeyeceğini ileri süren Barzani, "Sözleşmeleri feshetmeye kimsenin hakkı yok. Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani'nin, 'sözleşmelerin iptal edilmesi gerektiğini' söylemesi yanlıştır. Bu konularda en büyük dayanağımız Irak anayasasıdır ve biz anlaşmaları bu çerçevede yapıyoruz" dedi.

"ERDOĞAN'I SICAK KARŞILARIZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'ın başkenti Bağdat'ı ziyaret edecek olmasının kendilerini çok sevindirdiğini kaydeden Barzani, şöyle dedi:

"Bizim Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan ile şimdiye kadar görüşme gibi bir programımız yok. Ama olursa tabii ki biz çok seviniriz. Erdoğan'ı Irak'ta çok sıcak karşılarız. Ama şu ana kadar böyle bir program yok. Erdoğan'ın gelişinin her iki ülke için ilişkilerde yeni dönem ve iyi başlangıçlara neden olmasını diliyorum. Irak ile Türkiye arasında iyi komşuluk ilişkileri olmasını istiyoruz."

MESUT BARZANİ'NİN AÇIKLAMASI

Neçirvan Barzani, bir gazetecinin, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani'nin "PKK'nın terörist örgüt olmadığı" yönündeki açıklamasıyla ilgili sorusu üzerine, IKDP liderinin kendilerine her zaman Türkiye ile iyi ilişkiler kurma talimatı verdiğini ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de bu sözlerden yola çıkıyoruz. Sorunlara Kürt bölgesi pozitif çözüm bulmak istiyor. Biz Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Bizim topraklarımızdan hiçbir şekilde komşularımıza saldırı olmasını istemiyoruz, buna karşıyız."

Neçirvan Barzani, TRT'nin yapacağı Kürtçe yayınını çok olumlu bulduklarını da belirterek, "İşte sorunlar bu şekilde de çözülür" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious