Necmettin Erbakan, Abdullah Gül'den af istedi!

Necmettin Erbakan, Abdullah Gül'den af istedi!.8627
  • Giriş : 14.06.2008 / 12:57:00
  • Güncelleme : 14.06.2008 / 12:59:36

Erbakan,11 aylık ev hapsi cezasının affedilmesi için avukatları aracılığıyla Cumhurbaşkanlığı’na başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayıp trilyon davasında 11 ay ev hapsi cezası alan eski Başbakan Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendisini affedecek kararını bekliyor. Erbakan’ın avukatlarının Adli Tıp’tan aldığı rapor, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Çankaya Köşkü’ne gönderildi. Erbakan, Milli Görüş geleneğinden ’öğrencisi’olan ve Refahyol Hükümeti’nde Başbakan olduğu sırada Devlet Bakanı yaptığı Abdullah Gül’den gelecek haberi bekliyor. Ev hapsi kararının kesinleşmesinden sonra Altınoluk’taki yazlığına kapanan Erbakan’ın bir kulağı da Ankara’dan gelecek haberde.

Necmettin Erbakan’ın avukatları, Hoca’ya af yolunu açmak için Adli Tıp’tan rapor aldı. Raporla birlikte Adalet Bakanlığı’na başvuru yapılarak, Erbakan’ın Cumhurbaşkanı tarafından affedilmesini istendi. Edinilen bilgiye göre Adalet Bakanlığı da avukatların yaptığı başvuru dosyasını Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi.

Malkoç: Af olursa iyi olur

Saadet Partililer de, Cumhurbaşkanı Gül’ün af yetkisini kullanmasını bekliyor. SP GİK üyesi Şeref Malkoç, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu yetkisi var. Ancak bu yetkiyi kullanır mı bilemiyorum. Ama olursa iyi olur” diyerek af beklentisini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Anayasa’ya göre sürekli hasta ve yaşlı mahkumu affedebiliyor...

Anayasa’nIn 104. maddesine göre Cumhurbaşkanı’nın, hapis cezalarını ya tamamen ya da kısmen affetme yetkisi var. Söz konusu maddede Cumhurbaşkanı’nın af yetkisi şöyle tarif ediliyor: “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak.” Bir mahkum hakkında af yetkisinin kullanılabilmesi için Adli Tıp raporu gerekiyor. Erbakan’ın avukatları da Adli Tıp’tan af için gerekli raporu iki hafta önce aldı.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious