Necmettin Erbakan: "28 Şubat'ın arkasında ABD var"

  • Giriş : 02.07.2007 / 19:24:00
  • Güncelleme : 02.07.2007 / 19:53:58

Eski Başbakan Necmettin Erbakan, 28 Şubat sürecini ABD'nin başlattığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

O dönemde başbakanlık koltuğunda oturan Erbakan, süreçle ilgili ilk kez konuştu.

Önceki gece Flash TV'deki seçim Kulübü programına katılan Erbakan, başbakanlığı bırakmasına sebep 28 Şubat sürecinde ABD'nin etkisi olduğunu iddia etti. Erbakan, ellerinde bunun belgesi olduğunu da anlattı: "25 Ocak'ta ABD'de toplantı yapıldı. 'Biz, Refah Partisi'ni iktidardan indirmekle kalmamalıyız, bölmeliyiz, gençlik fikriyatından istifade etmeliyiz.' dediler. Amerika'nın planı bu. Elimizde bu plan... Bizim bu evlatlarımızı böylece raydan çıkarttılar, şimdi uçurumdan aşağı yuvarlanıyorlar."

Erbakan, AK Parti'yi de ABD'nin iktidar yaptığını öne sürdü. Başbakanlığı bırakmasının ardından dönemin başbakan yardımcısı Tansu Çiller'in hükümet kurması için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gittiklerini aktaran Erbakan, Demirel'in görevi Mesut Yılmaz'a verdiğini hatırlattı. Sonraki gelişmeleri ise şöyle anlattı: "İlk önce bizim arkamızdan iş birlikçileri iş başına getirdiler, ANAP'tı, şuydu buydu... Türkiye'de bir altyapı kurdular, işbirlikçi partiler vasıtasıyla. Arkasından bu sefer AKP'yi kuvvetli bir destekle iktidara getirdiler. AKP'nin haberi bile yok, onlar getirdiler. AKP ne biliyor musun? Ondan önce kurulanın muslukçu başısı. Onlar emrediyor, onlar musluğu açıyor...''

Erbakan, AK Parti ile ilgili ilginç bir değerlendirme daha yaptı. AK Parti'nin 'Erbakan'ı Cumhurbaşkanı yapacağız.' diyerek oy topladığını savunan Erbakan, "AKP demek 'arka kapıdan kaçanlar' demek. Seçimde AKP ve CHP'ye oy vermek kendini bıçaklamak demektir. AKP'ye oy vermek, cehenneme bilet almak gibidir. 3 Kasım'da gittin AKP'ye oy verdin. Yaptığın iş ne? Sırtına birer hortum bağladı. Hortumu AKP'ye teslim ettin, o da rantiyecilere verdi." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious