Necmettin Erbakan hapiste, Baykal neden serbest?

Necmettin Erbakan hapiste, Baykal neden serbest?.11780
  • Giriş : 26.05.2008 / 23:54:00
  • Güncelleme : 26.05.2008 / 23:55:56

''Kayıp Trilyon'' davasında Erbakan ceza aldı. Ancak aynı suçu işlediği iddia edilen Baykal dolaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugünlerde sıkça tartışılan ve sonuç alınamayan CHP'nin Tüncay Özkan'a verdiği paralar ortadayken Erbakan benzer bir suçtan ev hapsini çekmeye başaladı.

KUTAN OLAYA SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

CHP'nin Kanaltürk'e usulsüz olarak aktardığı 4 trilyon lirayla ilgili dava ise Anayasa Mahkemesi'nde inceleniyor.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, bu duruma isyan etti. Kutan partilerle ilgili hukukî işlemlerde çifte standart uygulandığını savundu. RP hakkındaki kayıp trilyon davasının ceza mahkemelerinde hemen görülmeye başlandığını hatırlatan Kutan, CHP ile ilgili davada farklı prosedür uygulandığını belirtti.

SP Genel Başkanı Kutan, parti çalışmalarına katılmak üzere geldiği Malatya'da basın toplantısı düzenledi. Kutan, sorular üzerine RP ile CHP'nin 'kayıp trilyon' davalarını karşılaştırdı. RP kapatıldığında DSP'li Zekeriya Temizel'in maliye bakanı olduğunu hatırlatarak, "Ona ısrarla 'Siz inceleme yaptınız, raporlarınızı mahkemeye gönderemezsiniz' dedik. Siyasi partilerin hesaplarını inceleme yetkisi Anayasa Mahkemesi'ndedir. Dinlemediler. Anayasa Mahkemesi'ne değil, dosdoğru mahkemeye yolladılar. Mahkeme de bu cezaları verdi." diye konuştu.

Birçok il başkanı ile birlikte Necmettin Erbakan'ın da ceza aldığını belirten Kutan şöyle devam etti: "Daha sonra Fazilet Partisi kapatıldı o dönemde maliye bakanı Anavatan Partisi'nden Sümer Oral'dı. Onlar incelediler, dediler ki, 'Bizim, hazırladığımız raporu Anayasa Mahkemesi'ne göndermemiz lazım'. Anayasa Mahkemesi inceledi, herhangi bir kusur olmadığı için dosyayı kapattı." Yargıtay Başsavcısı'nın CHP'nin kayıp trilyonu ile ilgili dosyayı sadece Anayasa Mahkemesi'ne gönderdiğini hatırlatan Kutan, bu uygulamanın çifte standart olduğunu söyledi. Kutan, Başsavcı'ya, "Refah Partisi'nde bunu niye yapmadınız?" sorusunu yöneltirken, CHP hakkında yapılan işlemin Anayasa'ya uygun olduğunu belirtti.

Maliye Bakanlığı, CHP'nin Kanaltürk'e aktardığı paraların 3 trilyonluk kısmının usulsüz olduğunu tespit etmişti. Bakanlık, kayıp trilyon dosyasını bir yıl önce Anayasa Mahkemesi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Mart 2008'de de Yargıtay Başsavcılığı'na gönderdi. Ancak başsavcılık konuyla ilgili haberlerin çıktığı gün, herhangi bir suç duyurusunda bulunmadan Anayasa Mahkemesi'ne havale etti. RP hakkındaki kayıp trilyon davası ise başsavcılığın talebi üzerine açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious