Necmettin Erbakan'ın ev hapsi telefonla denetlenecek

Necmettin Erbakan'ın ev hapsi telefonla denetlenecek.8627
  • Giriş : 06.04.2008 / 07:40:00
  • Güncelleme : 05.04.2008 / 21:16:16

11 ay boyunca evinde hapis cezası çekecek olan Erbakan'ın denetimi telefonla sağlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, "kayıp trilyon" davasında 2 yıl 4 ay hapse mahkum edilen eski RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cezasının "evinde infaz edilmesine" yönelik kararı onadı. Buna göre Erbakan, cezasının infaz süresi olan 11 ay boyunca, savcılığa gösterdiği adresten ancak özel izinle ayrılabilecek.

RP'ye yapılan Hazine yardımını, partinin kapatılmasının ardından harcanmış gibi göstererek devleti zarara uğrattığı iddiasıyla "özel belgede sahtecilik" suçundan 2 yıl 4 ay hapse mahkum edilen Erbakan hakkındaki yargılama süreci tamamlandı. Kararın kesinleşmesinin ardından sağlık raporu alarak cezasının infazını erteleten Erbakan, AKP'nin İnfaz Kanunu'nda yaptığı değişiklikle cezaevinden girmekten kurtuldu. Aldığı beşinci sağlık raporunun Ankara Başsavcılığı'nca kabul edilmemesi üzerine Erbakan'ın cezaevine girmesine engel olmak isteyen AKP, İnfaz Kanunu'nda değişiklik yaptı.

Yasanın "konut hapsi" başlıklı maddesi, 75 yaşını bitirip 3 yıldan az hapis cezası alanların, neden oldukları devlet zararını sonradan ödemeleri şartıyla hapis cezalarını evlerinde çekebilecekleri şeklinde yeniden düzenlendi. Değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından kendisini hapse mahkum eden Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak düzenlemeden yararlanmak isteyen Erbakan'ın talebi kabul edildi. Karar, incelenmek üzere Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire de Erbakan'ın cezasını konutunda çekebileceğine hükmederek kararı onadı.

Nasıl uygulanacak?

Erbakan'ın cezasının infazı, Yargıtay'ın kararının Ankara İnfaz Savcılığı'na gönderilmesinden sonra başlayacak. Savcılık, Erbakan'dan cezasının infazını hangi adreste çekmek istediğini soracak. Erbakan, savcılığa bugüne kadar adres olarak bildirdiği Altınoluk'taki evinde cezasını çekmek isterse, Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı'nın adresine en yakın şubesine başvuracak. Burada Erbakan hakkında bir "denetim dosyası" açılacak.

Cezasının infazı süresince psikososyal durumuna ilişkin rapor hazırlanması gerekecek olan Erbakan, belli aralıklarla kontrol edilecek. Erbakan, savcılıktan izin almaksızın hiçbir koşulda dışarıya çıkamayacak. Hastane, deprem vb. zorunlu bir nedenle evden çıkarsa, durum sonradan ilgililere bildirilecek. Erbakan, telefonla ve eve gelinerek yapılan kontrollerde evde bulunmazsa cezaevine girecek, evinin sınırları içinde kalan bahçe, iskele gibi kısımlarında gezinti yapabilecek. Erbakan'ın telefonla bir televizyon programına katılması da savcılık kararıyla mümkün olabilecek. Erbakan, Altınoluk'ta bir süre kaldıktan sonra, savcılığın izin vermesi halinde, cezasının kalanını Ankara'da çekebilecek.

İnfaz Kanunu uyarınca, Erbakan 2 yıl 4 aylık hapis cezasını 11 ay olarak çekecek. Kayıp trilyon nedeniyle açılan alacak davasında 2 milyon YTL ödemeye mahkum edilen Erbakan'ın, Yargıtay'ın da kararı onaması halinde bu miktarı ödemesi gerekecek. Erbakan bu parayı ödeyemezse, 11 ay için cezaevine girecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious