Neden 10 yıldır büyük depreme olmadı?

Neden 10 yıldır büyük depreme olmadı?.13735
  • Giriş : 09.01.2009 / 16:13:00

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan bu akşam TRT Radyo 1'de olacak. Depremin konuşulacağı programda ödüllü 'Deprem Arama Kurratmada Yılan Robot' da tanıtılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Geçtiğimiz hafta dünya büyük depremlerle sarsıldı. Önce 2 Ocakta Afganistan'da 6.2, ardından, Endonezya'da meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremler, yeni yılın ilk günlerinde önemli doğal felaketlerden biri olan depremi hiçbir zaman unutmamız gerektiğini hatırlattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın konuk olacağı YARINDAN SONRA programında, enine boyuna deprem ele alınacak.

Türkiye'de son 10 yılda hiç büyük deprem olmadı. Bu neyin habercisi? İstanbul'da ve deprem kuşağında yer alan Türkiye'nin her bölgesinde beklenen büyük depremler neler ve ne zaman olabilir? Hayvanlar depremi önceden hissediyor mu? deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler neler? …

Programda, Bayındırlık Ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü deprem Araştırma Daire Başkanı-Jeofizik Yüksek Mühendisi Bekir Tüzel ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı İdris Serdar İle Telefon Bağlantısı Yapılacak, Zorunlu deprem Sigortası (DASK) İle deprem Konusundaki güncel çalışmalar duyurulacak.

Ayrıca, Geçtiğimiz yıl INEPO Çevre Proje Olimpiyatında madalya alan “Deprem Arama Kurtarmada Yılan Robot” projesini hazırlayan Isparta Özel Altınbaşak Bedri Ayhan Koleji Öğrencileri Kadirhan Akgül ve Burak Güzeldülkar , projelerini tanıtacak.

İnsanlığın başına gelen en korkunç felaketlerden biri olan ve güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen deprem , 9 Ocak'ta TRT Radyo 1'de canlı olarak yayınlanacak olan YARINDAN SONRA programında tüm ayrıntılarıyla ele alınacak.

YARINDAN SONRA her Cuma 21.05-22.00 saatleri arasında Radyo 1'de . Ayla Demirtaş ve Yrd.Doç.Dr.Mustafa Petek'in sunduğu programın yapımcısı İnci Karaman.

YARINDAN SONRA programı; Türkiye ve tüm dünyadaki çevre sorunlarını ele alan, sorunların çözümüne yönelik çalışmaları kamuoyuna duyuran, doğal güzellikleri tanıtan, çevre sorunlarının çözümüne yönelik yeni buluşları duyuran, güncel, eğitim-kültür programı.

2 Ocak 2009 Cuma günü canlı olarak yayınlanan ilk bölümde son yıllarda önemi fark edilen çevre sorunlarından İklim Değişikliği ve Küresel Isınma konusu işlenmiş, Prof. Dr. Mehmet Karaca, Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Petek ve Dr. Şengün Sipahioğlu'nun katıldığı program dinleyicilerden yoğun ilgi görmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*