Neden kadının yaşı erkekten küçük?

  • Giriş : 30.08.2007 / 11:39:00

Neden erkekler eş olarak genç ve cinsel açıdan çekici kadınları, kadınlarsa kendinden daha yaşlı ve başarılı erkekleri tercih eder?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsveç nüfusu verilerine dayanarak, 1945-55 yıllarında doğmuş 11 bin 500 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırma, bu soruya şöyle yanıt buluyor...

Neden erkekler eş olarak genç ve cinsel açıdan çekici kadınları, kadınlarsa kendinden daha yaşlı ve başarılı erkekleri tercih eder? Bilim insanlarına göre sık sık karşılaşılan bu durumun nedeni tamamen evrimsel bir baskıdan kaynaklanıyor: En kısa sürede daha çok çocuk sahibi olmak.

İsveç nüfusu verilerine dayanarak, 1945-55 yıllarında doğmuş 11 bin 500 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmada erkeklerin genç kadınları seçme sebebinin çocuk sahibi olma şanslarını artırma isteği, kadınların kendilerinden büyük erkeklerle evlenmelerinin nedenininse güvende hissetme arzusu olduğu öne sürüldü.

Araştırmaya katılan ve hâlâ beraber olan çocuk sahibi çiftlerin tamamının arasında dört-altı yaş fark olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, kendinden altı yaş genç kadını seçen erkeklerin ve kendinden dört yaş büyük erkeği seçen kadınların, aynı yaşta olan çiftlere oranla daha çok çocuk sahibi olduklarını ortaya çıkardı.

Çiftlerin ayrılıp, başka birisiyle tekrar evlendikleri zamansa, ilk eşlerinden daha genç birini seçtikleri görüldü. British Journal Biology Letters isimli bilimsel yayında yer alan çalışmayı kaleme alan, Viyana Üniversitesi antropologlarından Martin Fieder ve ekolog Susanne Huber'e göre, eşlerin yaş tercihi doğurganlık kapasitesiyle birebir bağlantılı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious