Nedir ergenlik?

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Ergenlik için zor bir dönem diyorlar. Nedir bu ergenlik?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu dönemdeki gelişim çok hızlı olmaktadır. Ergen hem bedensel, hem ruhsal ve hem de duygusal ve sosyal anlamda çok hızlı değişir ve gelişir. Kimi zaman bu değişime kendisi bile adapte olamaz. Yaşadıklarını tanımlayamaz ve karmaşık duygular içinde olabilir. Ve yukarıdaki örnekte olduğu gibi birtakım değişim yaşar, fakat bunu kendisi de tam olarak tanımlayamaz. Bu dönemdeki en önemli destekçi ebeveyn olmalıdır.

Ergenlik dönemi 11-21 yaşları arasında yaşanmaktadır. Bu nedenle anne-babaların bu yaşlara yaklaşırken dikkatli olmaları ve ergenliğe hazırlıksız yakalanmamaları gerekir. Ergenliğin başlama dönemi tam olarak net bir şekilde tüm çocuklarda aynı değildir. Kimi zaman ergenliğin duygusal esintilerinin 10 yaşlarında başlama ihtimali varken, kimi zaman yaşanılan iklim ve coğrafyaya göre, kültüre göre ergenliğin veya duygusal özelliklerin başlama yaşı standartların üstünde olabilir.

Netice itibarıyla ergen ve aile bu dönemlerde yaşanılan farklılığın ergenlik dönemi özelliklerinden olduğunu bilmeli ve bunun geçici olduğunun farkına varmalıdırlar. Bu dönemin en büyük hatalarından biri dönemin, panik ile karşılanmasıdır. Ebeveyn bu panikle çocuğunu kendisinden uzaklaştırabilir. Ebeveynlerin asla unutmamaları gereken, sabra ve iyi niyete fazlasıyla ihtiyaçlarının olduğudur.

Neden zordur bu dönem?

Yukarıda da vurguladığım gibi ergen bu dönemde çok hızlı bir gelişim içine girer. Özellikle bedensel gelişim problemlerinin (şişmanlık, kıllanma, boy problemleri vs.) ergeni çok rahatsız ettiği ve gerginlik oluşturduğu görülür. Ergenin buna alışamaması, öncesi ve yaşadıkları arasında gidip gelmesi, ailesi tarafından tam olarak anlaşılamaması, kişiliğini oturtma çabaları vs. ergenin karmaşa içinde olmasına ve tepkisel davranışlar sergilemesine neden olur. Ayrıca bu dönemde ergenin duyguları da çok istikrarsız olduğundan ailenin ergeni anlayıp, o anki duygu durumuna göre yaklaşması da oldukça zordur.

ERGENLİĞİN YAŞ DÖNEMLERİ

Ön ergenlik (ergenlik öncesi)
11-13 yaşlar (kızlar), 12-14 yaşlar (erkekler)

Erinlik (ergenliğin ortaları)
14-16 yaşlar (kızlar), 15-17 yaşlar (erkekler)

Ergenlik (ergenliğin sonları)
16-21 yaşlar

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious