Nefesler tutuldu, oylama bekleniyor

Nefesler tutuldu, oylama bekleniyor.16689
  • Giriş : 03.10.2008 / 19:28:00
  • Güncelleme : 03.10.2008 / 19:05:25

ABD’de 700 milyar dolarlık kurtarma paketi yeniden Temsilciler Meclisi’nin önüne geliyor. İlk paketi reddeden 435 üyenin bu kez ne yapacağı merakla bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan krizde son bir yılda birçok dalgalı dönem yaşandı. Tüm dünyayı etkileyen krizde bu kez kritik bir kararın eşiğine gelindi. ABD Başkanı George Bush ve yönetiminin ekonomiyi rahatlatmak için hazırladığı kurtarma paketi bugün Kongre'nin alt kanadı olan 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde oylanacak.
Haberin devamı

Temsilciler Meclisi üyeleri Başkan Bush ve iki büyük partinin yöneticilerinin bütün uyarılarına karşın 700 milyar dolarlık kurtarma paketini az farkla da olsa reddetmişti. Yapılan oylamada paket için 205'e karşı 228 ret oyu gelmişti.

Bush hükümeti ret kararı sonrasında paketi vatandaşlara yönelik bazı düzenlemeler de ekleyerek Senato'ya gönderdi. Senato, genişletilen kurtarma paketini 74'e karşı 25 oyla kabul etti. Şimdi gözler Temsilciler Meclisi'ne çevrildi.

YENİ PAKETTE NELER VAR?

Kapsamı genişletilen yeni pakette eskisine ilave olarak vergi indirimi içeren ve bankacılık sektörüne güvenin arttırılmasını amaçlayan çeşitli önlemler yer alıyor.

Orta gelir düzeyi başta olmak üzere, halk için on milyarlarca dolar tutarında vergi indirimleri sağlanarak paket daha cazip hale getirildi. Bu indirimlerden ev sahipleri, arazi sahipleri, enerji sektörü ve girişimciler yararlanabilecek.

250 BİN DOLARA MEVDUAT GÜVENCESİ

Ekler arasında, sigorta ile garanti altına alınacak her bir banka mevduatının üst sınırının 100 bin dolardan 250 bin dolara yükseltilmesini içeren, böylece bankacılık sektörüne olan güvenin arttırılmasını amaçlayan madde de yer alıyor.

Ancak kırsal alanlardaki okulların gelecek 5 yıllığına desteklenmesi için 3 milyar dolar ayrılması, orta batı eyaletler başta olmak üzere felaket bölgeleri için 8 milyar doların yine 5 yıllığına ayrılması gibi, paketin ana amaçlarıyla pek bağdaşmayan, paranın merkezi Wall Street'teki kriz ile ilgisi olmayan ancak seçmene hoş gelecek pek çok ek de, Kongre salonlarındaki pazarlıklar sırasında alelacele pakete ilave edildi.

BUSH: ABD HALKI BEKLİYOR, EKONOMİ BUNU İSTİYOR

Başkan Bush, paketin Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nden geçirilmesi çağrısında bulundu. Bush, “Senato'dan geçen bu yasa teklifi, her Amerikalının finansal güvenliği için şart. Bu iyi yasa teklifinin, Temsilciler Meclisi'nde kabul edilerek bana gönderilmesini Amerikan halkı bekliyor. Ekonomimiz de bunu istiyor” dedi.

Uzmanlar, paketin Senato'da açık farkla kabulünün ardından Temsilciler Meclisi üzerindeki baskının arttığını, ancak Temsilciler Meclisi'nin yasa teklifini kabul edeceğinin garantisinin olmadığını belirtti. Bu yüzden paketi destekleyen Temsilciler Meclisi'ndeki iki parti liderlerinin, oylama anına kadar milletvekilleri nezdinde lobi yapması bekleniyor.

Başkan Bush yönetimi ve Kongre liderleri ilk paketin pazartesi günü Temsilciler Meclisi'nde reddinin ardından, planın genişletilmiş versiyonunun bu defa önce, pakete daha sıcak bakan Senato'dan geçirilmeye çalışılmasına karar vermişti.

ABD'de bir yasanın yürürlüğe girebilmesi için Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi ve üst kanadı Senato'da kabul edilmesi ve Başkan tarafından imzalanması gerekiyor. Yasa teklifi, önce Temsilciler Meclisi'nde veya önce Senato'da oylanabiliyor.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*