Nefesler tutuldu

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Nefesler tutuldu, Anayasa Mahkemesi'nin kararı bekleniyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Köşk seçiminin kaderi de erken genel seçime gidilip gidilmeyeceği de 11 yargıcın kararına bağlı.

Türkiye'yi kilitleyen Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk tur oylamanın iptali nedeniyle gözler bugün Anayasa Mahkemesi'nde olacak. Mahkeme, davayı bugün görüşmeye karar verirken, mahkeme raportörü CHP'nin iptal istemini çok da paylaşmayan tespitlerde bulundu.
CHP, üçte iki çoğunlukla 367 sayısıyla toplanmadığı için cumhurbaşkanlığı seçimi ilk tur oylamasının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açmış, mahkeme de jet hızla başvuruyu işleme koyup raportör Hikmet Tülen'i görevlendirmişti.
Genelkurmay'la hükümetin karşılıklı restleşmelerinin yarattığı iklimde kilidi çözmeye çalışacak Anayasa yargıçları için zor karar süreci dün netleşti. Anayasa hukukçusu raportör Tülen, raporunu akşam mesai bitimine doğru başkanlığa teslim edebildi.
Tülen'in başvuru konusuyla ilgili kapsamlı dokümanın yanı sıra bu konuda farklı görüş sabihi hukukçulardan 50-60 kadar yazı örneğine de yer verdiği raporunda, toplanmak için 367 şartı aranmayacağı gerekçesiyle başvurunun reddi görüşüne daha yakın saptamalarda bulunduğu öğrenildi. Raportörün görüşü bağlayıcı değil.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, raporu hızla üyelere dağıttı. Mahkemenin başvurunun bu sabah yapılacak eski bakanlar Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'la ilgili duruşmanın bitiminden sonra görüşmelere başlaması bekleniyor. Mahkemenin görüşmelerini gece saatlerinde veya yarın açıklaması da olasılık dahilinde. Bu durumda yargıçlar adeta dakikalarla yarışacak; muhtemel kararı, yarın ikinci tur oylamanın yapılacağı saate (15.00) yetiştirmeye çalışacak. Kararın ikinci tura yetişmemesi halinde CHP, ikinci tur oylamaya da iptal isteyecek.
Mahkeme'nin başvuruyu durdurma kararı vermesi halinde birinci turun yeniden yapılmasının gerekeceği ağırlıklı görüş. İptal ve durdurma vermesi halinde seçim olasılığı güçlenecek. Mahkeme '367 gerekmez' dediğindeyse AKP, üç veya dördüncü turda Abdullah Gül'ü seçebilecek.
Yargıçların zor kararı
Bu önemli davayı görüşecek mahkeme üyeleriyle ilgili bazı bilgiler şöyle:

Askeri yargı kökenli iki üye (Serdar Özgüldür-Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Abdullah Necmi Necmi Özler-Askeri Yargıtay) bulunuyor.

Asker yargıçları Cumhurbaşkanı Sezer, iki kadın üyeyiyse (Tülay Tuğcu, Fulya Kantarcıoğlu) 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel seçmişti.

Ahmet Akyalçın, Mehmet Erten, Şevket Apalak, Serruh Kaleli, Osman Alifeyyaz Paksüt Sezer tarafından, Başkanvekili Haşim Kılıç ve üye Sacit
Adalı'ysa Özal tarafındaan seçilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious