Negroponte: Türkiye'nin teklifi olumlu

Negroponte: Türkiye'nin teklifi olumlu.8829
  • Giriş : 03.10.2008 / 10:41:00

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte, Bakü temaslarının sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, Kafkasya'daki gelişmelere değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin bölgede önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Negroponte, bu bağlamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önerdiği Kafkaslarda İstikrar ve İşbirliği Platformu'nun olumlu sonuç doğuracağına inandığını söyledi.

Negroponte, "Türkiye'nin Ermenistan'la temaslarda bulunması tarafımızdan olumlu değerlendirildi. Ancak bölgedeki diğer devletlerin de bu sürece katkıda bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Azerbaycan ve Ermenistan bu süreçte anahtar konuma sahiptir. Her iki devletin bu ilişkideki mevcut potansiyeli ise Dağlık Karabağ sorununun çözümünden sonra görülebilir." şeklinde konuştu.

Negroponte ziyareti sırasında Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'la da bir araya gelmişti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Güney Kafkasya ve Avrupa arasındaki ilişkiler Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve Güney Kafkasya doğalgaz boru hattı ile stratejik önem kazandı. Bu ilişkiler Türkiye-Yunanistan-İtalya ve NABUCCO doğalgaz projesi ile daha da derinleşiyor." dedi.

ABD'li yetkilinin Azerbaycan ziyaretinin bu ülkede yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki hafta kala yapılması dikkat çekti. Negroponte, Azerbaycan hükümetinin ülkede özgür ve adaletli seçimlerin yapılmasının sorumluğunu taşıdığını bildirdi. 15 Ekim tarihinin Azerbaycan için önemli bir fırsat olduğunu belirten Negroponte, "Azerbaycan özgür ve şeffaf seçimlerin yapılması ile demokratik reformlara dair sorumluğunu yerine getirdiğini gösterebilir." dedi.

Gürcistan'da geçtiğimiz aylarda yaşanan çatışmalara da değinen John Negroponte, Rusya'yı Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy aracılığı ile imzalanan anlaşmaya uymaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*