Nem oranının düşmesi yangınları tetikledi

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Antalya'da nem oranının düşmesiyle birlikte orman yangınları başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da gece dört ayrı noktada başlayan yangında 20 hektara yakın ormanlık alan zarar gördü. Antalya Valiliği tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, nem oranının düşmesi nedeniyle orman yangını riskinin daha da arttığına dikkat çekilmişti. Açıklamanın yapıldığı günün gecesinde çeşitli nedenlerle 4 yangın çıktı. Yetkililer, nem oranının düşük olması nedeniyle yangın riskinin üst seviyelere çıktığını belirtiyor.

Alanya ilçesinde gece aynı saatlerde çıkan iki ayrı yangında 12 hektar ormanlık alan kül oldu. Alanya'da ilk yangın, Yat Limanı'nın kuzey kısmında yer alan ve konutların bulunduğu Akhan mevkiinde meydana geldi. Elektriğin kısa devre yapması sonucu meydana geldiği öğrenilen yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılarak muz ve portakal bahçelerini sardı. Yangına Alanya, Konaklı Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait 7 arazöz ile 6 orman söndürme ekibi müdahale etti. Yangın çevrede bulunan evlere sıçramadan 3 saatlik çalışmadan sonra kontrol altına alınırken, çıkan yangında 10 hektar ormanlık alanın yandığı kaydedildi.

Yat Limanı'nın kuzey kısmında orman yangını söndürme çalışmalarının devam ettiği sırada Alanya'ya 22 kilometre uzaklıktaki Uğurlu köyünde de orman yangını çıktı. Çıkış sebebi henüz kesinlik kazanmayan yangın yaklaşık 4 saat sonra kontrol altına alındı. Çıkan yangında 2 hektar ormanlık alanın yandığı öğrenildi.

Finike ilçesinde çıkan orman yangınında ise 4 dönüm ormanlık alan zarar gördü. Saat 02.00'de çıkan yangına Finike, Elmalı ve Kumluca'daki orman işletme şefliklerine ait arazöz ve ekiplerle Finike Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri müdahale etti.

Yangının, elektrik trafosunun patlaması sonucu çıktığı belirtildi. Yangında 4 dönümlük ormanlık alanın zarar gördüğü bildirildi.

Kaş ilçesine bağlı Kemer köyü yakınlarında bulunan Kıbrıs Deresi mevkiinde de gece yıldırım düşmesi sonucu orman yangını çıktı. Yangın, henüz kontrol altına alınamadı.

Kaş-Elmalı arasında kalan Kıbrıs Deresi mevkiinde çıkan yangına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale ediyor. Sabahın ilk saatlerinden itibaren de Antalya'dan havalanan 3 helikopter, söndürme çalışmalarına katıldı. Şu ana kadar yaklaşık 5 hektar bir alanın yandığını belirten yetkililer, yangının çıktığı bölgenin sarp olması dolayısıyla, yangın bölgesine ulaşama ve alevlere müdahale etmede güçlük yaşandığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious