Nemrut, tangoyla inleyecek!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Dünyaca ünlü Tango Tango grubu Nemrut Dağı'nda, tango dansı yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

8-11 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 14. Uluslararası Nemrut Kommagene Festivali kapsamında 2.206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı'nda, dünyaca ünlü Tango Tango grubunun Tango dansı yapacağı bildirildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Devlet Güzel Sanat Genel Müdürlüğü'nün destek ve katkılarıyla yapılacak olan 14. Uluslararası Nemrut Commagene Festivaline star sanatçılar damgasını vuracak.

Adıyaman Valisi Halil Işık, Doğu - Batı medeniyetleri kavşağında Adıyaman adlı sempozyum ile geniş kapsamlı bir festival programı hazırladıklarını belirterek, bir çok ünlü akademisyenin katılacağı sempozyumun 1. bölümünde Adıyaman-Nemrut, GAP ve Kommagene tarihi ve 2. bölümünde Adıyaman ve Güneydoğu ekonomisi ile çevre sorunları 3. bölümünde ise Adıyaman ve Bölgenin sosyo-kültürel yapısı tartışılacağını söyledi.

Işık, festivalin kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile devam edeceğini söyleyerek, "Devlet halk dansları ekibinin yapacağı halk oyunları gösterisi ve Sertap Erener, Mahsun Kırmızıgül konseri, ören yerleri ziyareti, Mersin Senfoni Orkestrası ve Viyana'dan gelen ünlü tango-tango grubunun gösterisiyle zirvede renkli bir festival gerçekleştirilecek" dedi.

Festivalin Adıyaman ve UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Nemrut ören yerinin tanıtımı için düzenlenen en önemli etkinlik olduğuna dikkati çeken Işık, amaçlarının Nemrut'u bu etkinliklerle ulusal ve uluslar arası boyutta tanıtmak olduğunu kaydetti.

Türkiye'de valilik olarak festival yapan tek ilin Adıyaman olduğunun altını izen Işık, bundan sonra Festival yerel katılım ve mahalli idareler tarafından yapılmasının planlandığını ifade etti.

Işık, uluslararası bir kültür mirası olan Nemrut'u uluslararası düzeyde tanıtarak tüm dünya'ya tanıtıp insanlığın ortak hazinesi Nemrut'u bizden sonraki kuşaklara da miras bırakmak adına büyük bir gayret içerisinde olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious