Nemrut Dağı'nda ay ve güneş bir arada

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

"Dünyanın 8. Harikası" Nemrut Dağı'nda aynı anda güneş ve ayın görünmesi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'i büyüledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneşin en güzel doğup battığı yerlerden biri olan Nemrut Dağı, bu kez Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener'i konuk etti. Bakan Şener, Nemrut Dağı'nda çocukları Şamil ile Bedirhan'la birlikte geldi. Zirveye tırmanmakta zorluk çekmeyen Bakan Şener, kendisinin her gün spor yaptığını söyledi. Abdullatif Şener, 600 metreyi tırmanarak zirveye vardı. Gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Bakan Şener, sık sık heykeller ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Adıyaman Valisi Halil Işık, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, AK Parti Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal, Adıyaman AK Parti İl Teşkilatı ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, Bakan Şener'i Nemrut gezisinde yanlız bırakmadı.

Bakan Şener ilk kez geldiği Nemrut Dağı'nda bir süprizle karşılaştı. Güneşin batışını seyretmek üzere zirveye çıkan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, hem güneşin batışını seyretti hem de aynı anda ay'ı da görme imkanı buldu. Güneşin batışıyla karanlığa dönen Nemrut Dağı, ay ışığıyla yeniden aydınlandı. Bakan Şener zirvede bulunan turistlerle de sohbet ederek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Her sabah tepelerde ve ormanda 6 kilometre yürüdüğünü söyleyen Bakan Şener, 600 metrelik Nemrut tırmanışının yorucu olmadığını söyledi. Şener, zirvede yaptığı konuşmada, Nemrut'a ilk kez çıktığını belirterek, "İnsanlığın kültürel mirasında önemli bir yer tutuyor bu tepe. Bir kral mezarı, anıtlar, heykeller gerçekten insanlığın geçmişte neleri hayal ettiğini ,hayallerini nasıl taşa işlediğini, dünyayı nasıl tepelerden seyrettiğini burda yakından izleyebiliyoruz. Ancak kurguları neydi. Güneşin batışını nasıl yorumluyorlardı. Bu tepelerden aşağılara doğru ufka doğru baktıklarında dünyayı nasıl yorumluyorlardı. Bununla ilgili çok fazla kaynak yok elimizde. Ama en azından anlayabiliyoruz." dedi.

Nemrut dağından turizm mesajı veren Bakan Şener, "Turizm, turistik seyahatte bulunanlar açısından farklı cazibe alanları oluşturur. Kimi denizleri , kimi kırları sever, kimi insanlığın eserlerini yeryüzüne nakışlarını takip eder. Dolayısıyla burası, insanlığın kültürel mirası ilgili merakları olan buna yakınlık duyan, insanlar için mutlaka gelinmesi gerek bir yerdir. Örneği bulunmayan, dünyada tek örnek olarak kabul edebileceğimiz bir tepedir. Heykelleriyle, özellikleriyle ayrı bir kültür, ayrı bir dünya ve ayrı bir uygarlık beşiği görüntüsü vermektedir. Bu tür özellikleri yakından izleyenler, dünyayı bu açıdan dolaşanlar, mutlaka günün birinde buraya uğramalıdır diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"Piramitleri görürsünüz, Ant Dağları'nda İnkalar'a ait eserleri izlerseniz, hatta Çin Seddi'ne gidersiniz" diyen Bakan Şener, "Dünyayı dolaştığınızı zannedersiniz. Ama tüm bu seyahatler içerisinde Nemrut Dağı'na uğramadıysanız bu demektir ki büyük bir kayıp içerisindesiniz." şeklinde konuştu. Şener, güneşin batışını seyretmek açısından da Nemrut Dağı'nın ideal bir yer olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious