Nemrut Dağı'nda restorasyon zamanı

Nemrut Dağı'nda restorasyon zamanı.22026
  • Giriş : 17.03.2008 / 11:04:00

Kültür ve turizm Bakanlığı ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi Nemrut Dağı'nda restorasyon için çalışmalara başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adıyaman Valisi Halil Işık, "Koruma ve restorasyon çalışması, Nemrut Dağı'nı ayakta tutacaktır" dedi.

Işık, yaptığı açıklamada, dünyanın 8'inci harikası olarak bilinen ve UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasına alınan 2 bin 206 rakımlı Nemrut Dağı'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin restorasyon çalışmaları için projelendirme ve değerlendirme çalışmalarına başladığını bildirdi.

Işık, dünya kültür mirası olan Nemrut Dağı'nın gelecek nesillere taşınabilmesi için yapılan koruma ve restorasyon çalışmasının, Nemrut Dağı'nı ayakta tutacağını kaydetti.

Anadolu'daki en önemli kültür miraslarından biri olan Nemrut Dağı'nın aynı zamanda Doğu ve Batı'nın birleştiği dünyadaki ender mekanlardan biri olduğunu vurgulayan Işık, şunları belirtti:

"Adıyaman'da bakanlık tarafından tescillenmiş yaklaşık 230 ören yeri bulunmakta. Çeşitli dönemlere ait bu eserlerin içerisinde en önemlilerinden biri olan Nemrut Dağı, bir dünya kültür mirası olduğu için ve 2 bin 206 metre yüksekte sert iklim şartlarına maruz kalan devasa kral ve tanrı heykellerinin korunması aynı zamanda bir zorunluluktur.

Geçen yıllarda çeşitli restorasyon çalışmaları yapılan Nemrut Dağı'nda bakanlığımız ODTÜ ile işbirliği içerisinde Türk bilim adamları ve akademisyenlerin de katkısı ile çalışmalarına başladı.

Bu yıl yapılması planlanan çalışmaların başlaması ile heykelleri ve zirvedeki diğer tarihi eserlerin korunması için restorasyona başlanacağı, ancak bakanlığın denetiminde gerçekleşeceğini biliyoruz. Amacımız, başta Nemrut Dağı ve diğer ören yerlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınabilmesidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious