Nemrut her an patlayabilir

Nemrut her an patlayabilir.7480
  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Bilim adamları uyardı, Nemrut Dağı volkanik faaliyete geçti. Jandarma şehirleri boşaltma planı hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilim adamlarına göre dağ, her an patlayabilir!.. Cihazlarla bölgede inceleme yapan Ankara Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Aydar başkanlığında bir grup bilim adamı,"Nemrut'ta magma hareketi olduğunu belirledik" dedi.

32 volkanik deprem

NEMRUT'TA bir soğuk göl, bir de sıcak su kaynaklarıyla beslenen sıcak göl bulunduğunu anlatan Aydar, şunları söyledi: "Sıcak su ve buhar kaynaklarındaki gaz analizleri, suların kaynağında magmatik bir katılım olduğunu gösteriyor. 2003'ten 2005'e kadar volkanik kökenli 32 deprem kaydettik." Aydar, "Ne zaman patlayacağı konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Bugün de, yarın da olabilir, 50 yıl sonra da" dedi.

250 bin kişi etkilenecek

Prof. Dr. Erkan Aydar, "Riskli durumdan Bitlis Valiliği ve İl Jandarma Alay Komutanlığı'nın da bilgisi var. Tatvan, Güroymak ve Ahlat ilçe jandarma komutanlıkları da araştırmaya destek veriyor" dedi. 250 bin kişinin bir patlama anında etkileneceklerini vurgulayan Aydar, "Bitlis İl Jandarma Alay Komutanlığı da tehlike durumunda şehrin boşaltılmasıyla ilgili planlarını tamamladı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious